August 25, 2014 Affiliate Úvahy a myšlenky 4

Zajímá vás, v jakých oborech bude český affiliate za pět let? Mě ano, tak jsem si zkusil předpovědět, jaké obory pofrčí.

Na začátek začneme citátem (jeden bude stačit)

Bruslím tam, kam puk směřuje, ne tam, kde právě je. – Gretzky

Je dobré vědět, kam bruslit. V tomto článku trochu rozeberu pár témat, které budou v ČR podle mě fungovat za pár let. Pokud ne omluvte mě, nejsem věštec.

Možná, že mám čuch na trendy. Dokážu být na jeho začátku a možná i několik let před ním.

Dobrým příkladem pro toto jsou weby o čtečce Kindle, kdy se začala sotva prodávat a nikdo o ni kromě geek lidí nevěděl. Teď o čtyři roky později člověka s Kindle potkám celkem často – a nemusí to být jen Kindle. Nyní “Kindle” hledají tisíce lidí měsíčně na Seznamu. Jenže já už web prodal, protože o to nebyl tehdy moc zájem a nečekal jsem, že se to tak rozšíří.

Druhým podobným je téma online her. Byl to vlastně jeden z mých prvních webíků. Recenze browser her. Vložil jsem srdce i čas do recenzí několika her. Pak jsem to prodal – web měl ranky, ale peníze to neneslo… Co se děje dnes? Podívejte se na seznamy kampaní Affilnetu, AffilClubu či eSpolupráce.

Z těchto webů jsou nyní pouze PR článkové weby…

Hodně věcí k nám dorazí ze zahraničí, mnoho zmíněných oborů najdete v článku Michala Majgota, kde se taky můžete lehce inspirovat.

Tak jaké to budou obory?

Zdraví a hubnutí

Velká nika, která tu již je v podobě výživových poraden, pochybných prášků a několika málo kurzů.

Čekám, že se tu rozšíří ještě více suplementů – v zahraničí frčí Garcinia Cambogia, různé testosteron boosters. Jestli to funguje pro spotřebitele nevím, ale pro affiláky určitě…

Rád bych byl za nějaký super affil na suplementy typu proteiny, BCAA, apod.

Vzdělání

První vlna tu byla s impériem, druhá teprve přijde a bude spíše založená na postupném tvoření vlastní komunity – blog či klidně newsletter.

Nedivil bych se kdyby tu vznikl nějaký zastřešující projekt typu Udemy – pro offline celkem dobře funguje Naučmese. Rovněž platforma typu Clickbank či JVZoo by se tu mohla pod nátlakem rostoucího segmentu online vzdělání zrodit.

V tomto oboru fungují dobře Online Jazyky, které mají zatím necelých 10 tisíc klientů, což není špatné.

Hry

Ty už tu sice jsou, ale bude jich více. Přijdou hry na mobil…

V zahraničí to hodně letí a není důvod, aby se tato část nedostala o pár let později k nám.

Móda

Něco, co se před třemi lety zdálo celkem nereálné v očích mnoha lidí, je již teď velkým trendem a segment nakupování módy online bude růst, jak ukázal zástupce ZOOTu na Affiliate konferenci.

ZOOT si vede v affiliate dobře a je českým průkopníkem přístupu “kup si dvě velikosti, jednu vrať”. Pokud se podíváte do CJ.com, módní e-shopy tam rychle přibývají…

Seznamky

Toto odvětví není úplně z těch nejetičtějších, ale bude jich tu strašně moc a hlavně v affiliate sféře.

A co dále???

Určitě se také budou hodně objevovat různé mobilní aplikace, možná nějaké horoskopy, vrátí se IQ testy a možná začnou více e-mail submit nabídky (vyhraj iPhona za e-mail).

Zapomněl jsem na něco? Zkuste nahodit v komentáři. Nebo vidíte to jinak?