June 12, 2014 Recenze 4
Český hosting VPS

Je to u asi čtyři měsíce, co jsem přešel se svými weby na server k Českému hostingu. Čas udělat rekapitulaci.

Od stěhování jsem očekával větší kontrolu nad nastavením, větší rychlost načítání webů, omezenou velikost databáze podle mne, možnost hrát si s nastavením PHP. A to vše v rámci prostředí, které je podobné hostingu – nevyznám se v běžném nastavení serverů, ale obyčejný hosting je většinou až příliš omezený.

Sobě vlastním pánem

Dříve jsem vyzkoušel VPS od WEDOSu, ale neuměl jsem s ním a tak nakonec vyexpiroval bez většího zkoušení. Po čase jsem oživil myšlenku zkusit VPS znovu, ale už od někoho jiného.

Vybíral jsem z více variant nakonec jsem se rozhodl pro Český hosting, který měl (možná ještě má) nějakou slevovou akci.

Z administrace můžu přidělovat diskové kvóty, velikost pro databáze, e-maily. Řešit statistiky, zvyšovat třeba php_memory (což byl pro mě jeden z důležitých požadavků) a další věci.

Domovská strana Českého hostingu

Podpora dobrá, ale …

Není nad to vyzkoušet si podporu. Podpora mi vždy vyhověla a vysvětlila mi, kde je problém. Často to bylo na straně Drupalu, který byl limitován nějakým parametrem spojeným s databázovým serverem. Nakonec byla hodnota navýšena, ale problém občas přetrvává. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jaká hodnota byla u hostingu u WEDOSu, kde jsem na problém nenarazil. A na doporučení upravit aplikaci si zrovna netroufám…

S podporou jsme řešili ještě jiné požadavky, které už byly v pořádku.

Co může být pro někoho omezující je, že podpora zřejmě není online (alespoň na chatu) 24/7, to nevím úplně jistě.

Nastavení PHP na VPS

One click installer

Super možnosti je i one-click instalace redakčních systémů WordPress, Drupal, Joomla a další včetně některých e-shopových. Dříve jsem to viděl pouze v zahraničí, je dobře, že se to dostává i k nám.

Instalátor aplikací

Rychlost webu

Jen samotný přechod na server výrazně zrychlil načítání všech webů – těch WordPress o polovinu, těch na Drupalu srazil klidně i na třetinu. Tento parametr je třeba sledovat, protože čas jsou prachy.

Shrnutí:

PRO

  • přehledná administrace a user-friendly prostředí podobné hostingu
  • one-click instalace
  • ochotná podpora
  • rychlý server
  • stabilní bez výpadků
  • neomezeně domén

PROTI

  • dostupnost podpory (???)
  • přetrvávající problém v nastavení ohledně Drupalu
  • notifikace při překročení nastavené kvóty SMS i e-mailem, i když jsou to mé weby

S Českým hostingem neuděláte krok vedle, pokud nebudete stahovat obrovské soubory a zároveň používat Drupal.

Máte zkušenost se serverem nebo hostingem od Českého hostingu?