December 31, 2013 Ostatní Ze života 10

Starý rok je mrtev, přichází nový. Čas na bilancování, čas na přemýšlení o tom, co jsem dělal a nedělal. Jaký byl můj rok 2013?

Udělal jsem si z toho tradici a píšu již svůj třetí roční report a vždy se rád zasměju těm předchozím, když bilancuji uplynulý rok. Ne jinak tomu bylo i teď, když jsem si přečetl rok 2011 a jeho shrnutí a rok 2012 a jeho resumé.

Někdo říká, že podobné přehledy jsou o ničem a raději se dívá do budoucnosti (taky se rád dívám jen dopředu), ale já si alespoň uspořádám, co se vlastně povedlo a nepovedlo během roku a nějak jej vnitřně uzavřu. Nemám rád neukončené příběhy.

A blog je navíc super věc, pokud si jej píšete, tak víte, co jste zhruba přes rok dělali. Takže jdeme na to!

Networking

V listopadu 2012 jsem přišel poprvé na IM Sraz a zalíbilo se mi tam. V roce 2013 jsem tak byl skoro na každém kromě prázdninových. IM sraz je fajn věc a celkově jsem si oblíbil networking jako takový. Někdo říká, že to je ztráta času, já v tom vidím spíše motivaci a inspiraci.

Krom IM srazů jsem byl na Affiliate konferenci, BarCampu v Ostravě a setkal jsem se s Turkem, (opět) s Vladem a Jirkou Rosteckým. Ostatní nejednotlivě uvedení byli součásti nějaké větší skupiny lidi. Hodně mi přinesl pohled Mirka Peřiny, Honzy Kvasničky, Pepy Kroupy, Petra Balouna nebo Martina Bětíka.

Poznal jsem v tomto roce hodně nových lidí z oboru, což je určitě super a konečně mám s kým probrat nějaké věci, které mě trápí nebo za kým zajít.

Prodej produktu

Koncem roku jsem řešil problémy s konverzemi, které vyšly naprázdno a s ním i produkt. Ale úplně jsem při tom zapomněl, že mám svou zkušenost s něčím jako “produktovým” z letoška.

Na jaře jsem si vyzkoušel PPC, alert blogísků a teenagerovských FB stránek a zjistil jsem, že to moc nefunguje. Nebo jsem měl blbý produkt (to spíše).

Naštěstí jsem od toho odešel více méně na nule, ale se zkušenosti, že SMS jsou na zpoplatnění na nic, teenky nejsou dobrá cílovka (nemají kreditku 😀 ) a že nějaký průzkum trhu a blogísku by se před tím hodil. Prodával jsem zřejmě něco, co už cílovka dávno věděla…

Porušuješ brand

Máme tady příhodu z května a promo pro TV Prima a jejich pořad Vařte jako šéf! “Parazitoval” jsem na značce pořadu, vyžral jsem většinu trafficu z vyhledávání bez jediného odkazu na web a nakonec jsem se na web vykašlal a započal jsem vnitřní klid a mír, což je nejlepší a ať si Prima neničí jméno doménou vartejakosef.com, na kterou proudily tisícovky lidí denně i poté, co jsem zrušil obsah a vyskočila na ně pouze prázdná stránka. Reakce z FB:

To jsou amatéři vždyť jim nefunguje ani web.

Byla taková malá výhra v tomto příběhu 😀 Donutil jsem lidi myslet tak, že co je na prvním místě = oficiální web.

Sranda byla, zůstal mi dosud rekord v denní návštěvnosti.

Zatím miniaffilákem

Když jsem si do začátku roku myslel, že vydělávám affilem, byl jsem pravděpodobně špatně informován, co to přesně znamená. Byly to náhodné konverze (pár do měsíce). Na jaře jsem napsal výzvu, že budu dělat pro vás zadarmo. Nakonec z toho nic konkrétního nepřišlo, ale dostal jsem feedback, že mám jít do affilu trochu více.

Využil jsem přítomnosti Honzy Kvasničky na IM srazu a začal to trošku řešit. Něco navrhl, poptal jsem se, prohodili pár mailů a šel jsem to zkusit – doména, redaktorky, obsah.

Byl nějaký problém s nekvalitním obsahem, co mi holky psaly, ale vyřešil jsem to jasným určením témat. Nyní už je to celkem v pohodě a píšou docela obstojně.

Párkrát probral něco s Pepou Kroupou, Radkem Pannou či Petrem Balounem a začalo to běžet.

Aktuálně se mi zvyšují počty sales, leads i provize, takže je to fajn a je super, že to funguje. Makám na tom denně, aby to bylo lepší. Tak snad bude líp i když nebudou Vánoce, které jsem letos určitě nevyužil naplno. Mám mladé weby s málo obsahem.

Pro tento směr jsem si koupil svůj dárek na Vánoce a to AffiliateMystery. Kurz se mi zatím líbí a dal mi nějaké nové vhledy do affiliate.

Srdcový projekt

Zhruba v čase spuštění webů s affilem jsem začal psát i blog o fitness. Po krátkém čase se stal hned mým srdcovým projektem a věřím, že se z něj může časem stát můj Startup za pakatel – konkrétně třeba hned v roce 2014.

Aktuálně vítám celkem slušný počet lidí na článcích, ve kterých se dozví to, co opravdu chtějí. Nevzpomínám si na negativní reakci, kterou bych ohledně toho blogu dostal nebo kolem nějakého infa tam. Dostal jsem spoustu e-mailů s žádostí o rady, s pochlubením se, že jim článek pomohl zhubnout třeba deset kilo. V komentářích občas někdo utrousí nějaký názor, což je jedině dobře. A na Facebooku blogu vznikla příjemná komunita.

Těším se na všechny věci, které přijdou příští rok ohledně toho blogu.

Sběr e-mailů

Začal jsem sbírat po vzoru všech ostatních e-maily. První byl rockem.cz, který teď trochu zanedbávám, trochu jsem se tomu věnoval i tady a na konci roku začal i na fitness101.cz, kde mám největší seznam a největší míru přihlášení vs. návštěvy.

Obsah nějaký posílám, zatím to není ono, ale věřím, že kroky, které teď dělám, budou pro lidi jen dobré a budu vítaným v jejich e-mailu mezi vším bordelem ze sleváčů a warez fór.

FACEBOOOOOOOK!

Tak jsem udělal pár zápisů do databáze i na Facebooku. Vytvořil jsem několik FB stránek, ale nejvíc mě baví právě ta, ke které mám nejblíže. Ta žije, roste bez nákladů na inzerci z trafficu  blogu. A rostla by více, kdybych asi dva měsíce neměl špatný odkaz na webu…

Další FB stránky jsou nějak tématicky zaměřené, část z nich přináší určitě i nějaké konverze na mých affil webech, ale bohužel ve finálních reportech to nijak nejde zjistit, jestli si to koupil návštěvník z FB nebo někdo jiný.

Testování a měření

Zmínil ho tu již potřetí, ale zaslouží si to. Na přednáškách Honzy Kvasničky jsem viděl tunu slajdů s konverzními mírami před a po změně. Tak jsem vyzkoušel svůj první experiment a přišla rána v podobě těch 30+ leadů oproti asi nule. Začal jsem trošku něco testovat, určitě se k tomu nějak vrátím v 2014.

A začal jsem více měřit. Zjistil jsem, že mi číslo návštěvnosti nic neřekne, že mi to je celkem jedno, když z toho nejsou peníze nebo maily nebo cokoliv. Po přečtení půlky knihy od Avinashe Kausika o webové analytice jsem nastavil svůj Analytics a otrackoval pár věcí. U affil webů mě zajímá přechod do e-shopu, jinde třeba jestli zanechal e-mail. Mám to tak více pod kontrolou a jsou to konečně nějak užitečné čísla.

Vzdělávání

Knihy se pro mě staly nedocenitelným zdrojem informací. Díky Amazonu mám e-booky na pár kliků v tabletu a můžu číst. Před třemi lety jsem knihy zahazoval, protože se mi hnusily díky povinné četbě, teď je vyhledávám, protože čtu to co chci.

Nejzásadnější pro mě asi byl Startup za pakatel, který jsem dočetl nedávno, pak Choose Yourself. Z trochu jiného soudku pak Pohon nebo Vítězové nikdy nepodvádějí.

Četl jsem hodně blogů (ale méně než rok předtím), občas jsem zabrousil i na zahraniční fora, setkával se s lidmi a hlavně zkoušel sám.

Akce je nejlepší

To je pro mě asi nejlepší bod, že jsem konečně něco rozchodil, začalo to nosit peníze a hlavně jsem si opravdu prošel tu cestu sám. Projít si cestu knihou nebo sám s rukou na myší či klávesnici je úplně něco jiného. 😉

Udělal jsem opět spoustu chyb, ale jsou to takové ty lekce, které vám nikdo neřekne nebo když řekne, tak mu nevěříte…

Blog

Věnuji i odstavec blogu. Letos jsem jej celkem zanedbával. Pokořil jsem letos hranici 3000 lidí za měsíc, za což jsem rád. Nejsem rád za mou aktivitu a mou publikační činnost. Sepsaných témat mám hodně, ale často si říkám, že ještě nejsem v nich dost dobrý na to, abych o nich něco napsal.

Napsal jsem tento rok asi 63 článků, bohužel nejčtenější články jsou ty z loňska 😀 Článek o angličtině musím nějak zmonetizovat…

Na twitteru mám 206 followerů.

OFFLINE!

Přejdeme trochu jinam.

Cestování

V létě jsem strávil 12 dní v Bulharsku, bylo to fajn domlouvat si ubytování až na místě nebo spát na lavičce na letiště. Jen to bylo takové uspěchané a příště až budu dělat nějaký “plážovopodnikatelský” trip tak to pojmu jinak a více do pohody.

Sportování a zdraví

Zářijový trip na kole s kámošema byl super. Festival hned vedle buňky, Dukovany za kopcem, kachna Ondřej v areálu a navíc poslední týden, kdy bylo cyklo počasí.

Byl jsem na prvním Spartan Race v životě.

Sportováním jsem strávil více času než loni – o cca 40 hodin. Jednou jsem byl, ale hodně na dně. Přesto hlavně konec roku je pro mě špatnou vizitkou – neběhám, nejezdím na kole, pouze posilovna. Přestal jsem chodit do bojového umění, když jsem po “neumění” pádu měl zřejmě lehký otřes mozku a točila se mi pár dnů hlava a nebylo mi zrovna dobře.

Prohrál jsem všechny zápasy ve squashi i v badmintonu. 😀

Zkusil jsem veganství/vegetariánství. Stále se snažím vyhýbat masu jako takovému a mléku a výrobků z nich.

V říjnu jsem měl necelých 12% tělesného tuku a metabolický věk na nejnižší měřitelné hodnotě jako dvanáctiletý. Centimetry i váhu mám zhruba stejnou jako na začátku roku, snížil jsem právě tělesný tuk odhadem o 6-8 %, což je pro mě důležité. Za výsledek jsem rád.

Částečně jsem vyřešil problémy s klouby.

Osobní

Potkal jsem řadu nových lidi. Zjistil jsem, že přátelé jsou důležití a je třeba se jim věnovat a naslouchat (možná jsem na to přišel dříve, ale letos si to jen utvrdil). A není třeba se podceňovat, ať jde o cokoliv. A klidně se zeptej, protože jinak přijdeš o šanci, která se nemusí opakovat…

Je důležité být pozitivně motivován, nečíst noviny a nesledovat televizi. Hledat si nové cíle a sny(nemateriální!), objevovat nové názory, nové pohledy na svět, poslouchat jinou hudbu a celkově být rád za každé ráno, které můžete uvítat, protože nikdy nevíte, kdy …

Natočil jsem pár videií, ale zjistil jsem, že to chvilku ještě potrvá než to uvidí Youtube. Nejde mi o efekty, ale o úroveň projevu.

Byl jsem na dvou pohovorech.

Měl jsem možnost předávat “poselství” studentům mé bývalé střední školy na přednášce. Dva s přítomných si mě nějak našli na netu – blog či Facebook. (Dobrý konverzní poměr, když cíl akce byl jiný)…

Snažím se lidem více pomáhat a je to skvělý pocit.

A odvážil jsem se k jednomu kroku, který zveřejním třeba až v létě.

Další

Koupil jsem si tablet, což požaduji jako nejhorší investici roku a už bych ji nikdy neopakoval. Nenašel jsem pro tablet rozumné využití (kromě e-booků či surfování na záchodě).

Trochu jsem neodhadl cashflow, ale už jsem z toho venku.

Jaký teda byl rok 2013

Pro mě to byl opět skvělý rok. Výsledky jsem si sice představoval jiné, ale vím, že jsem toho dělal hodně pro to, aby nějaké konečně byly.

Možná vám připadá ze čtení blogu, že zažívám pořád jen nějaké faily, což jsem se dozvěděl z náhodného slova, že píšu jen o tom, jak se něco nepovedlo. Asi fakt píšu většinou o tom, co se nevydařilo, ale je to spíše tak, že chci tu lekci ukončit a přejít na další věc poučen z toho nezdaru. Takže občas se i zadaří 😉 Jen o tom nepíšu, protože nechci, aby to skončilo…

Povedlo se mi:

 • mít pěticiferní příjem
 • potkat top affiláky a špičky ve svých oborech
 • rozjet nový blog, na který jsem hrdý
 • pohrát si s velkým hráčem
 • vypustit první e-book
 • dopsat započatý e-book (vyjde jako součást připravovaného projektu)
 • mít reálné zkušenosti
 • poznat nové lidi mimo srazy
 • hodně číst a vzdělávat se
 • dělat většinu času, co mě baví
 • posunout odsportované hodiny
 • více jsem běhal a chodil do posilovny
 • začít se soustředit na práci
 • pomáhat lidem kolem
 • říkat ne
 • naučit se více ovládat redakční systémy
 • napsat tento report 😀

Nepovedlo se:

 • nevěnoval jsem se prodeji inzerce na webech
 • nepracoval jsem na “ojebávkách”
 • příliš jsem se neposunul v angličtině
 • věnovat se jednomu tématu či věci v jednom čase
 • pouze 700 km na kole
 • neudělal jsem si portfolio
 • ztratil jsem čas tvorbou “blbých” webů
 • zbytečně jsem zkoušel věci, o kterých jsem nevěděl, místo abych si předtím něco přečetl a udělal to rychleji
 • věnoval jsem čas “hejtům” = ztracený čas a ničemu to nepomohlo!

Příští rok?

Dopisuji článek asi dvě hodiny před koncem roku (rozepisoval jsem ho již tři dny předem) a považuji jej už za ukončený. Co budu mít v merku příští rok se uvidí a určitě do pár dnů něco vypustím i na blog.

Děkuji všem, kteří mi nějak letos pomohli a já jim nepoděkoval v článku – jsou to lidé z bytu nebo rodina nebo další online i offline lidé. Věřím, že jste měli skvělý rok a příští rok bude takový, jaký chcete.

Mějte se fajn!