Nemám rád premium WordPress šablony

Šablon pro WordPress najdeme na internetu milión. Premium šablony vypadají v promu senzačně, že byste jich koupili deset při pětiminutovém procházení, ale po zakoupení zřejmě začnete litovat.

Někteří designeři vydělávají na premium WordPress šablonách tisíce dolarů – podívejte se na článek o tom, jak vydělat 20 milionů. Je to zajímavý byznys, kterému jsem věřil do té doby než jsem si nějakou koupil.

Premium šablony jsou super a skvělé…

Podívejte se na Themeforest a sekci WordPress či jiný redakční systém. Bude chtít každou druhou šablonu. Náhledy super, vše odladěné.

Slidery, výpisy a všechno je tak, že vám z toho spadne brada a říkáte si, že to je super konverzní.

Na téma premium šablon si přečtete tento článek i s diskuzi.

Proč mi vadí premium šablony

Jiné než v náhledu

Zakoupím si šablonu, dostanu velký balík, nahraji klasicky na web a najednou to vypadá jinak. Nastavení je nepochopitelné, často vyžaduje další pluginy a těžko dosáhnete stejného výsledku jako jste viděli.
Pokud nasazujete na nový web, zřejmě si nějak poradíte, protože nahrajete rovnou i example obsah. Na existující web to půjde hodně těžce.

Těžko pochopitelná struktura

WordPress šablony jsou pokaždé úplně jiné. Ty premium jsou tak mohutné, že je těžké se v nich vyznat. Přidají vám do menu několik nových položek, dají nové tlačítka do editoru a upravujete šablonu prostřednictvím průvodce, který nemusí každému sedět.

Na úpravy (skoro) zapomeňte

A bod, který mě štve úplně nejvíc. Tím, jak je to vše složitě sestavené, tak si šablonu nemohu příliš upravit podle sebe. Bohužel s PHP jsem skončil spíše u základů a tak nemám šanci něco změnit. Na rozdíl od FREE šablon, kde si většinou hravě poradím (nebo vyberu jinou, u placené je celkem blbé ji vyhodit).

Před pár dny mě požádal známý o pomoc s úpravou a vzdal jsem to. Kód jsem v šabloně našel, ale nereagoval na změnu, nešlo jej smazat…

Nemůžete požádat o peníze zpět

Tomuto bodu se nedivím, protože šablonu mezitím mohu klidně dále užívat a oni to (zřejmě) nezjistí. Ale co když mi fakt vadí a nebo ji prostě nedávám a nesložím dohromady?

Zaplatíte peníze navíc

Vezmu to z pohledu majitelé webu, který si někoho najme. Koupí šablonu a dá ji někomu na úpravy. Ve finále jej to vyjde na hodně peněz a rozhodně by neměl počítat s nějakýma službami zdarma.
Prostředí WordPress šablon je složité a jak jsem zmínil pokaždé jiné. Dejme tomu, že než se vývojář rozkouká vezme mu to hodinu. Úpravy pak další hodiny… Ve finále by vás vyšla nová šablona stavěna od nuly levněji.
Naštěstí se v tom pitvám sám, takže “ušetřím”.

Koupit šablonu?

Mám v záložkách asi dvacet dalších šablon, které se mi líbí, ale jejich nákup odložím na …. možná nikdy. Nadšení z šablony mě vždycky přejde poté, co otevřu ZIP soubor.

Poznám však hodně českých blogů, které běží na premium šablonách úplně v pohodě. Takže chyba je třeba u mě.

Jak to máte vy s premium šablonami? Máte nějaký příběh okolo tohoto tématu?

Click Here to Leave a Comment Below

Musilda - July 4, 2014

Často upravuji šablony z Themeforest a někdy je to a trest. Příklad ze včerejška – šablona Flat by měla být translate ready, stačilo by tedy přeložit po soubor. No, ale na Theme options se páni autoři vys….
Na několik povedených jsem narazil, ale celkově to je hrozný chaos.

Reply
Zbyněk Buřival - July 4, 2014

Nekupuju, momentálně vyvíjím jednu vlastni child šablonu založenou na úplně obyčejné default šabloně WP. S trochou přizpůsobení ji pak jde použít na blog/magazín i minisite. Malá, lehká, snadno upravitelná. Žádné pluginy, žádný další bordel. Pokud ybch vyloženě měl choutky něco koupit, tak si ji nechám přizpůsobit na oDesku na zakázku, protože ani v placených ani v těch zdarma nenajdu přesně co chci. Raději dám $50 za šablonu na míru než naslepo kupovat šablonu po $20-30 za kus a doufat.

Reply
  Michal - July 4, 2014

  Taky mám nejlepší zkušenosti s úpravou nějaké free, ve které se vyznám v pohodě.

  Reply
Petr Baloun - July 4, 2014

Zrovna resime neco podobneho jako ty. Poprve jsem se rozhodl pouzit WP a najednou zjistuji, ze i na z meho pohledu zakladni veci je potreba plugin a ze ani koupena sablona nevypada jak by mela 😀

Reply
Radek - July 4, 2014

Souhlas, taky ty šablony často beru a málokdy to vypadá tak, jak je v demu. Problém mám hlavně s fonty, v angličtině to vypadá fajn, ale háčky a čárky už to nepodporuje, tak musím přehodit na “český” font a už to nevypadá tak dobře. Asi to není košér, ale dneska si radši stáhnu placenou šablonu někde na warezu, otestuju to a až když šlape tak ji koupím na Themeforest 🙂

Reply
  mkurri - July 4, 2014

  Ty fonty by se daly řešit přes plugin Add to head, kam vložíš ten kód z GFonts, ale některý premium šablony to “neobechčije”.
  Ten warez… Neříkám, že jsem to někdy nezkusil, ale vždy po nahrání mi přestal ten WordPress fungovat 😀 Takže asi mám blbý zdroje, jestli to tobě jde… (navíc může být celkem problém bezpečnost takových šablon, i když to se může stát i u těch free)

  Reply
Jakub - July 4, 2014

Souhlasím jen částečně, protože premium šablony začínám využívat naopak více než ty free. Pravda je, že upravitelnost není často úplně ideální, ale na druhou stranu když se dobře vybere, tak není potřeba tam přidělávat všechny možné prvky, protože už tam většina je.

Třeba u webů jako magazín, portál apod. se prostě hodí. Free nevypadají tak dobře a nebývají tak propracované. Navíc k tomu je i nějaký balík pluginů, které by jinak člověk musel hledat zvlášť a starat se, že do free šablony budou pasovat a případně to pracně upravovat.

Ale je pravda, že nainstalovat premium šablonu a dát jí do podoby, která by se podobala “úžasnému” demu není někdy úplně snadný. Osobně moc nemám rád ty ovládací panely s deseti záložkama, kde to musím všechno nastavovat. U free je většinou jen widgety nebo nějaké 1-3 nastavení, takže to je hned.

Reply
Marek Hnátek - July 4, 2014

Hehe, myslím, že po nedávném nahazování webu máme na věc stejný názor :-). Určitě existuje spousta kvalitních a uživatelsky příjemných placených šablon, všechna čest takovým tvůrcům, ale často je to taky krok do neznáma, kdy ztratíš nejen peníze, ale taky čas (a nervy).

Reply
Vlastimil Ott - July 4, 2014

Taky jsem o tom napsal článek – proč není koupená šablona vždycky výhra. Taky často upravuju šablonu Twenty Twelve. Velkou část tzv. premium šablon dělají špatní kodéři, nepoužívají funkce, kód není optimalizovaný a úpravy jsou nerealistické a nerentabilní. Doporučuji zásadně šablony na míru (tedy typicky child themes).

Reply
David Světlík - July 5, 2014

S nákupem šablon je problém to je fakt. Nedávno cca před 14 dny jsem taky jednu upravoval a větší prasárnu v kódu jsem neviděl. Sám si dost na čitelnost a validnost kódu zakládám a tak to možná zveličuju, ale prostě můj dojem. Ale proč to píšu. Nedávno jsem rozjel obchod s českýma responzivníma šablonama resp. zatím jednou šablonou (na další už pracuji) na wordpressmarket.cz a tam se kromě polopatického manuálu instalace snažím dělat vše přehledně tak, aby si každý mohl udělat potřebné upravy. Mám v plánu dělat jednoduché, přehledné a moderní šablony s nastavením i pro naprosté začátečníky. Navíc s 30 denní garancí vrácení peněz popř. i předplatné s podporou. No myslím, že bych mohl pár lidem pomoct aby se netrápili tak jako mi co sem tam nějakou šablonu např. s Themeforest upravujem nebo za ni dokonce dáme peníze.

Reply
  Michal - July 5, 2014

  Držím palce s projektem! Zkuste se spojit s vývojáři a WordPressáky a třeba vaši sbírku rozšíříte rychleji.

  Reply
   David Světlík - July 5, 2014

   Děkuji! I tuto možnost zvažuji. Je fakt, že by pak bylo alespoň z čeho vybírat. Jen pohlídat kvalitu. Ale to bych asi dokázal ošetřit resp. testovat.

   Reply
Patrik Fingr - July 18, 2014

S tímto si (alespoň za sebe) dovolím nesouhlasit. Poslední dobou premium šablony kupuji, ale samozřejmě nejdříve před nákupem dělám mockup, jakým způsobem nechám programátora doupravit šablonu, aby seděla pro můj projekt, jak potřebuji. Neměl by nikdo počítat s tím, že cena za premium šablonu je konečná. Abych z toho nedělal linkovací farmu, stačí se podívat na http://frontmedia.cz, kde naleznete odkazy asi na polovinu premiových šablon, kde byste je při porovnání s originálem někdy ani nepoznali, tedy až na ikony.

Reply
LUX - August 3, 2014

Někdy stačí autora požádat nebo udělat “bububu” a nikdy jsem problém neměl (zatím), aspoň ne na themeforest. Dokonce i většina prodejců poskytuje podporu zakoupeným šablonám.

Spíše se občas stane, že zakoupená šablona není tak super, jak si člověk myslel. Vše je to o tom, že se někdo snaží ušetřit. Cena za šablonu je sice malá, ale její implementace a zprovoznění většinou stojí více než vlastní šablona na klíč.

Reply
Michal - August 14, 2014

já většinou taky skončím u free šablony 🙂 pár premium šablon jsem koupil a dopadl jsem podobně + u jedné si ty mrchy daly do patičky hromadu odkazů, samozřejmě bílým textem na bílé.

Reply
Jakub Krejza - August 14, 2014

Většina premium šablon má i demo náhled. Když se podívám na obrázky šablon a porovnám je
s oficiální demo verzí, tak se někdy nestačím divit, jak je vše odlišné. Zkušenosti s takovým nákupem
nemám a osobně také preferuji úpravu šablon podle sebe – né, že by mě mrzelo dát pár set za šablonu,
ale při úpravách free šablon se zabavím a zopakuji si nejzákladnější kódy.

Klidně se podívejte na můj web, který jsem spustil včera: http://jakubkrejza.eu/.
Hned jsem se inspiroval z vašeho blogu a postnul jsem článek o scimmingu karty.

🙂
JK

Reply
Leave a Reply: