Fenomén meme pod lupou

V této době není většího trendu než podivně jednoduché komiksy s jednoduchými obrázky a nějakou tou myšlenou. Tyto série vtípků či myšlenek zažívají obrovský boom napříč internetem a hlavně sociálními sítěmi, nejvíce na Facebooku. Co to vlastně ty komiksy, neboli memy, vlastně jsou?

co je meme

Meme je obsah šířící se internetem často na virální bázi. Ohromnou popularitu si získávájí meme komiksy díky jednoduchosti tvorby, ale také kvůli příběhům, které mnohdy zná každý ze svého vlastního života.

původ meme

Původ samotného slova meme je přiřazovan Richardu Dawkinsovi, který jej použil v knize Sobecký gen. Toto použití vede k širšímu záběru než samotné internetové memy mají.

Samotný původ internetových meme je těžko zjistit, protože zažily prudký nárůst popularity a je těžko dopátrat, kdo je autorem.

smysl meme

Smyslem meme není nic jiného než si odpočinout od denních rutinních záležitosti. Můžete meme rozdělit do několika kategorií jako zábavné, politické, motivační, klišé či životní. Každý může svůj repertoár rozšířit, ale toto jsou ty nejpopulárnější typy meme.

Samotné meme většinou upozorňuje na dávno známou pravdu, kterou jen potřebujeme slyšet či nás motivovat k něčemu. Anebo se ujistit, že v tom nejsme sami (nejčastěji komiksy na téma vztahů).

Někdy se meme může stát podkladem pro marketingovou kampaň. Je to levný a účinný způsob pro propagaci výrobku či služby, navíc cílová skupina je většinou jasně definovaná – 15 až 28 let.

640x80cd.gif

obsah meme

Obsah meme je psán většinou v angličtině, což často vyznívá o mnoho lépe než překlad do češtiny, kterým se ztratí pointa či “ta myšlenka”.

Meme vznikají nejčastěji na základě aktuální události – politická scéna, úmrtí známé osobnosti či sportovní události.

podklady pro meme

Aktuální situace jsou vděčným tématem pro autory meme. I v období “okurkové sezóny” však není důvod spát. Životem každého se prožene nějaká láska, vzpomínka či párty. Pak vznikají “chytré” meme o těchto záležitostech. Každý z nás byl také jednou malým a i to je vděčným cílem tvůrců.

meme celebrity

Overly Attached Girlfriend – vykulená dívka obdivující Justina Biebera, jejíž popularita dosáhla až na Forbes

Wonka – chlápek ve fialovým oblečení, který vás vyvede z míry, protože si prostě o sobě myslíte trochu více než je třeba

Yao Ming – kdo by neznal čínského dlouhána, který hraje basket někde v NBA. Jeho tvář se stala folklórem pro více situací, buď se směje nebo je vystrašený.

Scumbag Steve – chlápek oblečený jako hoper, taky že jím je. Fotka se objevila na jeho albu, od té doby se stal fenoménem meme spojených se zlověcmi (tráva, krádeže, a jiné)

Obama – jeho “not bad” se stalo také synonymem pro meme

Barney Stinson – postava ze seriálu How I Met Your Mother, která potvrdí každou myšlenku

Bear Grylls – pokud máte satelit a zajímáte se o přežívání v přírodě, pak Bear je velmi znám. Pro své pochoutky v divočině se stal terčem meme.

Chlápek z reklamy na pivo – používá pořád vzorek: “I don’t always X, but when I do, I Y.” Však ho znáte.


Jackie Chan – když je něčeho moc, pak je tu hláška Jakieho Chana.

Mr. Bean – ve svých sitcomech nepromluví, ale jeho tvář se stala synonymem pro “If you know what I mean…”


Futurama – Fry a profesor – Fry užívá fráze “Shut up and take my money” a “Not sure If…”, profesora doprovází “už nechci žít na této planetě”.

A pak je v meme ještě pár všudypřítomných jako trollface, derp, odvážný přijímající každou výzvu, filosof dinosaurus, obtěžující Facebook dívka, postavička u cereálií, pokerface, série “what people think I do …”, slavící Freddie Mercury, chlapec za školou, facepalm ze Star Treku, Mother of God a spoustu dalších a pořád nových hrdinů našich meme životů.

slovníček meme komiksů

Pokud nejste až tak dobří v angličtině, přečtěte si velmi stručný slovníček meme.

 • yolo – zkratka pro You Only Live Once – žiješ jen jednou
 • wtf – zkratka What The F*ck – Co to ku.va …
 • dunno – I don’t know – Nevím
 • lol – Laugh Out Loud – Směju se nahlas
 • derp – označení hlavního hrdiny v komiksových meme, nemá to podstatný význam pro příběh
 • awkward – trapný či nepříjemný – meme začínají: “That awkward moment when you …”
 • gf – Girlfriend – přítelkyně
 • ex – expartner/ka
 • me – já
 • yo – něco jako pozdrav, užíván slangově

budoucnost meme

Dá se očekávat stejný rozvoj meme jako doposud. Nové meme “celebrity” se rodí z ničeho a tak to bude i nadále. Otázkou, ale je jestli příliš jednotvarý druh zábavy nepřestane časem bavit. Fanoušci meme mohou snadno předvídat, co bude výsledkem komiksu apod.

Dobrou zprávou pro meme byznys je určitě investice do serveru 9gag.com, který neustále roste a mění svou tvář téměř pořád. V poslední době přibyla například iPhone aplikace.

Na Facebooku meme zanikne až v době, kdy zanikne samotný Facebook. Podpora a oblíbenost mezi fanoušky stránek je pořád.

meme byznys

I meme je byznys, i když to nemusí být hned jasné. Ať už se jedná o reklamní kampaň, aktuálně právní bitva Apple vs. Samsung, nebo jinak podaná informace, která zapadá do marketingové strategie.

Na první pohled je však jasný byznys okolo fan předmětů. Řada e-shopů staví svou nabídku na postavičkách z meme. Ať už jsou to trička, hrníčky nebo podložky pod myš.

Jednoho dne se dočkáme třeba meme knihy.

kde koupit meme trička

Chceš být za fešáka v novým tričku s meme? Pak si vyber třeba trikator.cz. Na trikátoru můžeš využít super akci 3+1 zdarma a můžeš hned zamachrovat ve třídě.

kam za meme

Existuje spousta webů s meme, ať už je to zmiňovaný 9gag.com nebo knowyourmeme.com, kde najdete původ meme postaviček a také slušnou sbírku meme. Další zdroje najdete použitím google.

Staňte se fanouškem některé z FB stránek, které publikují meme. Určitě mezi přáteli máte někoho, kdo “lajkuje” nebo komentuje obsah z těchto stránek.
Pokud jste na vrcholu kreativity, rozjeďte si vlastní server pomocí memegenerator.net.

Click Here to Leave a Comment Below

frances - September 5, 2012

Chválím výborný přehled, doufám že se někdo pustí do PDF komiksu těch nejlepších a nejoblíbenějších MEME komiksů, myslím že na clickbank by to mohlo mít velmi dobrou úspěšnost…

Reply
  mkurri - September 5, 2012

  Já nad tím přemýšlím, ale meme celkem rychle zastáravají a co je aktuální teď, za týden už být nemusí… Ale možná stačí vybrat 9gag a je hotovo 🙂

  Reply
MemeCreator - January 22, 2013

Díky za bezva přehled.
Jsem zvědav kde bude meme třeba za pár let.

Reply
Meme trika - August 9, 2013

Pěkný rozbor. Je fakt, že svého času byla meme tématika prostě fenomén. V poslední době to trochu upadá, chtělo by to nějaký nový impuls. Uvidíme jestli přijde 🙂

Reply
Leave a Reply: