October 27, 2014 E-mail marketing Tipy 6

E-mail marketing je posledních pět let velké téma, poslední rok se rojí info i v češtině. Jaký nástroj/platformu užít pro jeho správu? Srovnávám tři systémy, se kterými jsem nějakou dobu žil. Jaký se hodí právě pro váš projekt?

Je dobré investovat do svého podnikání, zhruba čtyři stovky měsíčně za autoresponder do 1000 kontaktů není tolik a může se vám to vrátit hned při první rozesílce v měsíci.

Budu srovnávat pouze nástroje, které jsem používal a jeden stále používám. Nechci popisovat další nástroje, jen pro důvod, že tu budou na seznamu. Dozvíte se více o Mailchimpu, Aweber a GetResponse (aktuálně využívám jen tento).

Mailchimp – oblíbený, ale přísný

Nejvíce zmínek na českém internetu z trojice zmíněných najdete o Mailchimpu. Využíval jsem jej asi půl roku, měl jsem i premium verzi s autorespondery. Pak přišel nepochopitelný ban na účet s dobrou historií (25%+ open rate) a já se balil. Od té doby potkal podobný osud řadu dalších lidí.

Velkým plusem je, že Mailchimp umožňuje mít 2000 kontaktů zdarma (bez autoresponderu), což se může hodit, pokud plánujete pouze newslettery a nechcete mít komunikaci až tak automatizovanou. Není problém však připojit ve “welcome message” něco na stažení jako lead magnet. (malý tip, jak nakopnout zisk e-mailů).

Když jsem MCH užíval měl jsem celkem problém s autoresponderem, který byl pro mě nepřehledný, prostředí nástroje je na tom obdobně.

Výhodou je u opičáka to, že si můžete upravovat své žádosti o potvrzení e-mailu (double opt-in – zpráva, která přijde po zadání e-mailu před welcome message). Pro segmentaci určitě oceníte možnost přidání detailů i po samotném zadání e-mailu (vhodné, pokud chcete posílat tipy pouze na určitou oblast, chcete poslat slevu při narozeninách, atd.) U ostatních služeb tato finta funguje pouze při samotném vkládání e-mailu…

Mailchimp v bodech

 • do 2000 kontaktů zdarma
 • možnost úpravy žádosti o potvrzení
 • úprava preferencí pro lepší segmentaci
 • nepřehledný autoresponder
 • přísné banování
 • minulé a možná stálé problémy se Seznamem

Aweber – pro češtinu nevhodný

Aweber je další v řadě, který jsem vyzkoušel a myslel si, že bude alternativou za Mailchimp. Jenže nebylo tomu tak. Nesedlo mi prostředí nástroje, nutnost znovu potvrzení při importu databáze, nic moc podpora a věci, které dělají Aweber nevhodným pro češtinu.

Můžete si poupravit potvrzující zprávu, ale text, kde se nachází odkaz pro potvrzení je v angličtině = razantní filtr pro růst databáze. Lze udělat single opt-in, ale ne vždy je to vhodné.

Nemám co příliš k tomuto nástroji dál, co říct. Snad jen, že v zahraničí na něm frčí hodně IM blogů a markeťáků, takže pro jejich účely to možná bude vhodné.

Aweber v bodech

 • první měsíc pouze za dolar
 • v zahraničí populární řešení
 • podpora mi neodpověděla na dotazy
 • angličtina v e-mailech, které jsou zlomové pro úspěch
 • nepřehledné prostředí
 • import kontaktů = potvrzení ze strany odběratelé klikem na odkaz = máte nulovou databázi

Getresponse – jednoduchost a krása

Getresponse jsem neznal, dokud jsem někde neviděl odkaz právě v době, kdy jsem hledal alternativu k Mailchimpu. Hned mi padl do oka a po měsíčním trialu zdarma jsem se stal platícím zákazníkem.

Velmi kladně mohu hodnotit celou práci se systémem, vše je přehledné, statistiky i šablony na e-maily jsou pěkné a zvládne to každý. Autorespondery jsou snadno nastavitelné, A/B testy jsou hračka.

Podpora je nápomocná a vždy jsme došli k nějakému společnému závěru, i když ne vždy to bylo pro mě pozitivní.

Líbí se mi jejich appka na mobily a tablety, která se fakt povedla a dokážete z ní zjistit vše potřebné i poslat newsletter.

Negativní na Getresponse je potvrzující e-mail, který je v kostrbaté češtině, ale pokud zvládnete dobře vyjádřit na svém webu, že musí kliknout na ten odkaz, odpad není až tak velký (ale je). Řešení je taky dělat bez potvrzení, nejde když jdete přes API – různé pluginy.

Nenašel jsem ani jak rozšířit nastavení kontaktu – pošlu jim po pár dnech od vložení e-mailu, ať vyplní preference – datum narození, témata, která chtějí posílat, atp. Pokud by to bylo, segmentace by pak byla jednoduchá.

V poslední době začaly trochu haprovat i statistiky, řešit jsem to přímo s tvůrci (dali mi na ně přímo kontakt – super), ti vysvětlili, že někteří ten e-mail sice přečtou – kliknou na odkaz, ale nepoužívají full html klienta, tak se to nezahrne do statistik, a pár dalších důvodů, proč jsou open rate menší než třeba click rate (klidně i 3% oproti 35%).

GetResponse v bodech

 • měsíc zdarma max 250 e-mailů
 • skvělá podpora 24/7
 • pěkné a přehledné prostředí a nastavení celých kampaní i autoresponderů
 • množství šablon
 • landing page creator pro rychlou tvorbu stránek pro sběr mailů
 • perfektní aplikace do mobilu či tabletu
 • potvrzující e-mail je matoucí a filtruje kontakty
 • chybí možnost další práce s kontakty – datum narození, zájmy, frekvence e-mailingu
 • nepřesná statistika (záleží také na cílovce, co používá za zařízení)

 A co další?

Možná vám bude vyhovovat řešení vlastní, na vlastním serveru nebo třeba český SmartEmailing. Nezkoušel jsem proto nejsou v seznamu. Budu rád, když se ozvete v diskuzi a napíšete své zkušenosti a nástroje, které užíváte.