April 20, 2011 Nezařazené 3

Volné pokračování monetizace, tentokrát vezmu na paškál expirované domény, je tady. V minulém díle jsem psal o monetizaci cestovních webů, článek byl celkem čtený a proto se vrhnu na další. Téma expirovaných domén je pro někoho vděčné a právě expirované domény tvoří jeho část příjmů, jiní to považují za paratizaci na lidském zapomnění. Berte to, jak chcete, pokud chcete peníze lidské zapomnění se hodí, ne?

Expirovaná doména je taková doména, která byla v uplynulých letech zaregistrována, a nyní je doména volná, třeba z důvodu krachu firmy na doméně, zapomnění původního majitele či nějakým jiným způsobem nechtěná. Expirovaná doména může obsahovat ranky, které mohou vynést web na expirované doméně do popředí vyhledávačů nebo získat důvěryhodnost návštěvníků.

drobná vysvětlivka od autora blogu

Kde získat expirovanou doménu

Jelikož se jedná o volné domény, tak stačí napsat název domény do kolonky u vašeho registrátora domén a zaplatit a doména je vaše.

Některé domény, kterým vypršela zaplacená doba, mohou být cenné. Kvůli takovým vznikla služba daukce.cz, která odchytává expirované domény za poplatek a následně jdou domény do aukce. Podobnou službu rozjíždí i subreg.cz

Mluvím o CZ doménách. U COM,NET,INFO a ORG je možná štěstí, když se doména vůbec dostane do volného “prodeje”, velkou část totiž zachytí registrátoři nebo aukční systémy.

Co s expirovanou doménou

Jde s ní dělat hned několik věcí.

  1. nechat ji znovu expirovat
  2. postavit nějaký web a prodávat odkazy
  3. přeposílat si návštěvnost na vaše projekty
  4. prodat

Má-li doména Google PageRank vyšší než 1, pak máte velkou šanci na prodej odkazů. V českém prostředí např. ads.ranky.cz, ale na české domény se běžně kupují i zahraniční odkazy, např. pomocí backlinks.com, kde máte pevnou sazbu za hodnotu GPR. Tímto způsobem by si měla vydělat doména na svůj život a možná i na život majitele.

Pokud jste chytli nějakou spíše magazínovou/blogovou doménu, můžete pomocí RSS zaplnit web raz dva. Vhodné především, pokud se vám nechce platit za redaktory nebo věnovat tomu čas. Počítejte však s nižší návštěvnosti nebo menšími výdělky.

V případě velkého portfolia takový domén, které mají nějaké ty ranky, na které stále spousta lidí slyší, můžete z toho vytřískat celkem dobré peníze. Samozřejmě je třeba tomu věnovat čas alespoň na instalaci WordPressu, vhodného pluginu, vložení RSS zdroje a nahození kódu z nějakého toho systému. Můžete celkem levně získat odkazy pro vaše “větší” weby, a pokud má nějaká doména historii i na wikipedii, pak je vysoký rank zajištěn.

Zkuste to taky s expirovanými doménami a nemusíte zrovna začínat u aukcí. Je to cesta, jak se dostat k nějakým těm hodnotnějším doménám i bez toho, abyste se museli vracet o deset let zpět, jak zní častá výmluva na “nedostatek” kvalitních domén, protože začali pozdě.