Jak se naučit anglicky – za méně než rok
Moje cesta za angličtinou začala zvolna loni v červenci, pokračuje už rok a dosáhl jsem z nuly levelu B2 podle jednotných směrnic. Přečtu si knihu, napíšu článek i rozumím songům, které poslouchám. Chcete taky? Tak čtěte, jak jsem to dokázal.
Netvrdím, že tento výstup v rámci stupnic “výkonnosti” je něco speciálního a obdivuhodného, ale spousta lidí říkala, že to nechápe a že jsem v tom zvláštní (učitelé v jednoročním pomaturitním kurzu).
Možná za můj progress může to, že jsem se učil deset let německy(nyní neumím totálně nic), možná je to důvodem mého studia a jeho stylem (chtěl jsem pouze rozumět, o čem zpívají Iron Maiden a neučil jsem se násilně na základkách či středních) nebo možná jsem něčím jiný. Třeba přístupem.
První krok – začít sám
První kroky jsou ty nejdůležitější a hodně napoví o tom zbytku. Právě ten můj v angličtině považuji za ten nejpodstatnější. Začal jsem se učit sám, nikdo mě nenutil a zvolil jsem si své tempo.
Základy jsem žádné neměl, znal jsem jen pár slov většinou z písniček a trošku toho koření každého jazyka – sprostá slova. Nebyl jsem zatížen školní angličtinou. To je podstatné. Znám spoustu lidí, co se učili deset let a uměli toho za tu dobu tolik, co já za dva měsíce samostudia… Stejný příklad mám u sebe s němčinou. Prostě školy zaháží vaši hlavu nesmysly a z jazyka máte úplně nic.
Mým průvodcem byla kniha – Anglicky doma, snadno a rychle, která už není nikde k sehnání (rok 2015), takže musíte sáhnout po jiné učebnici.
Druhý krok – denní dávka
Po měsíci a půl angličtiny jsem nastoupil do pomaturitního studia. Jednoroční kurz angličtiny ve formátu 20 lekcí týdně. Je to sice investice, ale máte status studenta a záruku, že se na vás něco nalepí, pokud máte zájem. Podle mě zatím nejlepší investice, co do mě rodiče udělali 🙂 Cenově to vychází kolem 20k Kč za rok.
Vystavení angličtině a má “motivace” mě dokopala k neuvěřitelnému postupu. Po dvou a půl měsících v začátečnícké skupině jsem byl převelen do té vyšší. Opět dobrý krok. Sice méně mluvení kvůli většímu počtu lidí, ale musel jsem dohánět (i když ne všichni na tom byli lépe). Byl tam také skvělý lektor, který naučil dobře a navíc měl rád hudbu a byl v Americe! 😀
Nebyl jsem pasivní, snažil jsem se učit i doma. Sice jsem na to postupem času kašlal, ale hudbu jsem poslouchal pořád, sledoval seriály (Breaking Bad a Blue Mountain State) od ledna s angl. titulky i zvukem a pomalu začal číst články. A začínal jsem rozumět.
Po tomto překlopení začala trošku působit lenora a nějaké uspokojení. Škola mě bavila méně a méně, ale chodil jsem pořád. Angličtina tak byla více méně záležitosti školy. Sem tam jsem si poslal do Kindle články a četl, když jsem čekal na vlak nebo před spaním.
Konec roku přišel a já dostal certifikát na úroveň B2. Podle posledních zkušebních testů bych dal i FCE, ale to jsem v době přihlášek na zkoušky nevěděl. Příští rok…
Ve stádiu mezi začátečníkem a pokročilým doporučuji koupit aspoň jednu dvojjazyčnou knihu. Pomůže vám to lépe vklouznout do psané a knižní angličtiny. Já zvolil Frankensteina, i když jsem ho doteď nedočetl…
Krok třetí – online kurzy a online zdroje
Abych pravdu řekl v tomhle jsem moc nedělal. Něco jsem našel, chvilku poklikal a pak se většinou nevrátil. Někomu však mohou pomoci, tak zde aspoň nějaké zdroje:
- englishcentral.com
- http://learnenglish.britishcouncil.org/en/
- http://www.bbc.co.uk/czech/learningenglish/
- EasyLingo
- a určitě najdete i další
Pokud milujete hudbu, tak není nic lepšího než se učit prostřednictvím poslechu hudby. Zjistíte konečně o čem zpívají a natrénujete poslech, který byl mou nejslabší stránkou. Zkuste web lyricstraining.com.
Jak už jsem psal výše, posílal jsem si do Kindle články z internetu. Zajímalo mě zrovna cokoliv o cvičení a fitness jako celek. Naučil jsem se mnoho nových slov. Můžete si rozšířit slovní zásobu i z témat jako finance, hudba či zdraví.
Můj postup byl většinou jít na Google News, poklikat titulky, co mě zajímaly a poslat do Kindle. Doma na Wi-Fi jsem si to stáhl a mohl jsem číst. Teď už to tak dělám skoro pořád i s českýma. Nebaví mě číst na monitoru. Další postup byl jednou za čas skočit na BBC, New York Times, Boston atp. Když jsem viděl odkaz, klikl jsem a pak si projdu archiv mých témat a posílám na čtečku.
Odkaz na “posílač” do Kindle (je to pro Chrome): https://chrome.google.com/webstore/detail/ipkfnchcgalnafehpglfbommidgmalan
Tak jsem načetl ohromné množství textů a mnoho naučil.
Jak dál využít internet?
Populární je určitě Skype, ten pomůže hlavně v mluvení a to je ten základ v jazyku, pokud jste vylíhlí ze škol, pak je toto největší problém. Zkuste si najít na webu nějakého člověka na komunikaci. Můžete zkusit štěstí a jít na náhodu. Určitě plánuji to někdy využít.
Existují i zdroje, které učí angličtinu, ať už ty výše nebo další. Například český HelpForEnglish.cz mi pomohl hlavně na začátku. Jinak určitě pomůže Google. Do Chrome doporučuji ještě plugin s výkladovým slovníkem.
Všechno na internetu není psané podle Oxfordu nebo Cambridge, pokud najdete nějaký peprný výraz, vyhledejte si jej na urbandictionary.com. Jednak je to dobré právě na sprostá slova, ale i na idiomy, ty můžete hledat i přes google.
Cvičit poslech můžete na mnoha místech i způsoby. Hudba není vždy nejlepší. Podcasty najdete například na BBC kurzu či si vyberte ze seznamu podcastů. Nikdy jsem toho nevyužíval, protože mě to nebaví, ale některé lidí jo a taky jim to pomáhá. Pak jsou tady tuny videií na Youtube a také seriály či filmy.
Krok čtvrtý – Malta
Mé plány se měnily. Prvně to měl být kemp v USA, pak jazykový kurz v Miami, nakonec jsem skončil na Maltě. O pobytu jsem už něco psal dříve. Tři týdny z 95% v zajetí angličtiny je předpoklad pro zlepšení jazyka.
Po pár dnech tam jsem zjistil, že najednou rozumím 90% slov z hudby, předtím to bylo určitě méně. S mluvením jsem neměl problém, tedy jo, ale já mám podobný problém i v češtině, že prostě nevím, jak pokračovat a to prostě lepší nebude. Když jsem mluvil, myslím, že to bylo plynulé a snad i více anglicky než čekngliš. Vím, že jsem mluvil gramaticky spíše nesprávně, ale lidem to nevadí a pochopí vás.
Důležité je pořád se snažit mluvit, protože v ČR tu možnost nedostanete. Mluvil jsem většinou s všema, ale většinou to byla pouze povrchní konverzace založená na stejných frázích. Párkrát jsem však hovořil i hlouběji – Španělům o historii ČR, Němce trošku něco jiného a se starší Němkou jsem probíral ekonomickou stránku a EU. S domácím většinou o hudbě. Musíte se snažit.
Také zjistíte, jaký je rozdíl mezi mateřským a cizím jazykem. Je to o citu. V češtině je pro mě těžší začít mluvit s holkama, angličtina ten blok odstraní. (Pobyt jinde umožní více startovacích otázek :)) Jazyk tak neprožíváte a i sprostá slova užíváte mnohem více bez vědomí správného významu.
Když už obětujete peníze za takový výlet, vyhněte se užívání češtiny. To jsou pak vyhozené peníze. Zkuste rovněž přemýšlet v angličtině, pomáhá to i ve vašem pokroku. Hlavně si pak uvědomíte, že ne každé slovo v angličtině má český ekvivalent. To si uvědomuji při překládání článků do češtiny, kterou teď spatřuji jako celkem omezenou.
Pobyt mi určitě pomohl a usadil mě jistěji na B2 levelu. Den po návratu mi začala angličtina už chybět…
Kam vyjet za angličtinou?
Cestování vám zdokonalí jazyk. Jako obyčejný turista moc nepoznáte, nemusíte totiž s nikým moc mluvit. Ideální pro ponoření jsou právě jazykové pobyty. Za angličtinou můžete jet do Británie, na Maltu, Turecka, Kypr nebo třeba USA.
Pro nasáknutí angličtinou je určitě skvělé pracovat v zahraničí. Zkuste nějaký Work&Travel nebo jeďte na kemp (zkusím to znova). Účinek to bude mít myslím ještě větší než pobyty. Také to může vyjít o mnoho levněji. Nebo zkuste nějaký dobrovolnický pobyt.
Pokud se nemůžete rozhodnout, ve výběru vám pomůže portál Testado.cz, který vybral a zrecenzoval ty nejlepší online kurzy angličtiny.
Krok pátý – vydržet
Tím jsem završil rok s angličtinou a doufám, že vám tento článek, návod či seznam zdrojů pomohl a i vy se budete brzo moci chlubit dobrým slovem i písmem v jazyce anglickém.
Po tom všem je nutné to udržet (nebo zlepšit). Proto plánuji nákup knih z Amazonu a také možná nainstalování Skype pro hovory do USA 🙂 A samozřejmě čtení původních zdrojů informací. Nebo využití zdrojů, které jsem umístil do článku, budou se hodit i mi.
Rovněž ESE, škola na které jsem na Maltě byl, nabízí online kurz v ceně po dobu tří měsíců pro udržení vaši úrovně. Můžete si jej pak i prodloužit. Určitě se budu snažit využít i tohoto.
Zůstanu-li někdy ve vhodnou dobu v Ostravě, pak si skočím na session v angličtině.
Mou motivací porozumět Iron Maiden mám snad splněnou. Ale je pořád co zlepšovat. Psaný projev i ten mluvený má hodně much.
Zkouším i OnlineJazyky.cz a zatím to vypadá v pohodě a navíc doma 😉
Poučný článek najdete také zde.
Další tipy jak se naučit anglicky
Pokud máte dotaz, klidně jej napište do komentáře. Jsem rád, že jste vydrželi až sem, jste skvělí!!! Chcete si promluvit anglicky? Ozvěte se mi do komentářů či přes kontaktní formulář a zlepšíme se navzájem.