Jak se naučit anglicky – za méně než rok

Moje cesta za angličtinou začala zvolna loni v červenci, pokračuje už rok a dosáhl jsem z nuly levelu B2 podle jednotných směrnic. Přečtu si knihu, napíšu článek i rozumím songům, které poslouchám. Chcete taky? Tak čtěte, jak jsem to dokázal.

Netvrdím, že tento výstup v rámci stupnic “výkonnosti” je něco speciálního a obdivuhodného, ale spousta lidí říkala, že to nechápe a že jsem v tom zvláštní (učitelé v jednoročním pomaturitním kurzu).

Možná za můj progress může to, že jsem se učil deset let německy(nyní neumím totálně nic), možná je to důvodem mého studia a jeho stylem (chtěl jsem pouze rozumět, o čem zpívají Iron Maiden a neučil jsem se násilně na základkách či středních) nebo možná jsem něčím jiný. Třeba přístupem.

První krok – začít sám

První kroky jsou ty nejdůležitější a hodně napoví o tom zbytku. Právě ten můj v angličtině považuji za ten nejpodstatnější. Začal jsem se učit sám, nikdo mě nenutil a zvolil jsem si své tempo.

Základy jsem žádné neměl, znal jsem jen pár slov většinou z písniček a trošku toho koření každého jazyka – sprostá slova. Nebyl jsem zatížen školní angličtinou. To je podstatné. Znám spoustu lidí, co se učili deset let a uměli toho za tu dobu tolik, co já za dva měsíce samostudia… Stejný příklad mám u sebe s němčinou. Prostě školy zaháží vaši hlavu nesmysly a z jazyka máte úplně nic.

Mým průvodcem byla kniha – Anglicky doma, snadno a rychle, která už není nikde k sehnání (rok 2015), takže musíte sáhnout po jiné učebnici.

Druhý krok – denní dávka

Po měsíci a půl angličtiny jsem nastoupil do pomaturitního studia. Jednoroční kurz angličtiny ve formátu 20 lekcí týdně. Je to sice investice, ale máte status studenta a záruku, že se na vás něco nalepí, pokud máte zájem. Podle mě zatím nejlepší investice, co do mě rodiče udělali 🙂 Cenově to vychází kolem 20k Kč za rok.

Vystavení angličtině a má “motivace” mě dokopala k neuvěřitelnému postupu. Po dvou a půl měsících v začátečnícké skupině jsem byl převelen do té vyšší. Opět dobrý krok. Sice méně mluvení kvůli většímu počtu lidí, ale musel jsem dohánět (i když ne všichni na tom byli lépe). Byl tam také skvělý lektor, který naučil dobře a navíc měl rád hudbu a byl v Americe! 😀

Nebyl jsem pasivní, snažil jsem se učit i doma. Sice jsem na to postupem času kašlal, ale hudbu jsem poslouchal pořád, sledoval seriály (Breaking Bad a Blue Mountain State) od ledna s angl. titulky i zvukem a pomalu začal číst články. A začínal jsem rozumět.

Po tomto překlopení začala trošku působit lenora a nějaké uspokojení. Škola mě bavila méně a méně, ale chodil jsem pořád. Angličtina tak byla více méně záležitosti školy. Sem tam jsem si poslal do Kindle články a četl, když jsem čekal na vlak nebo před spaním.

Konec roku přišel a já dostal certifikát na úroveň B2. Podle posledních zkušebních testů bych dal i FCE, ale to jsem v době přihlášek na zkoušky nevěděl. Příští rok…

Ve stádiu mezi začátečníkem a pokročilým doporučuji koupit aspoň jednu dvojjazyčnou knihu. Pomůže vám to lépe vklouznout do psané a knižní angličtiny. Já zvolil Frankensteina, i když jsem ho doteď nedočetl…

Krok třetí – online kurzy a online zdroje

Abych pravdu řekl v tomhle jsem moc nedělal. Něco jsem našel, chvilku poklikal a pak se většinou nevrátil. Někomu však mohou pomoci, tak zde aspoň nějaké zdroje:

Pokud milujete hudbu, tak není nic lepšího než se učit prostřednictvím poslechu hudby. Zjistíte konečně o čem zpívají a natrénujete poslech, který byl mou nejslabší stránkou. Zkuste web lyricstraining.com.

Jak už jsem psal výše, posílal jsem si do Kindle články z internetu. Zajímalo mě zrovna cokoliv o cvičení a fitness jako celek. Naučil jsem se mnoho nových slov. Můžete si rozšířit slovní zásobu i z témat jako finance, hudba či zdraví.

Můj postup byl většinou jít na Google News, poklikat titulky, co mě zajímaly a poslat do Kindle. Doma na Wi-Fi jsem si to stáhl a mohl jsem číst. Teď už to tak dělám skoro pořád i s českýma. Nebaví mě číst na monitoru. Další postup byl jednou za čas skočit na BBC, New York Times, Boston atp. Když jsem viděl odkaz, klikl jsem a pak si projdu archiv mých témat a posílám na čtečku.

Odkaz na “posílač” do Kindle (je to pro Chrome): https://chrome.google.com/webstore/detail/ipkfnchcgalnafehpglfbommidgmalan

Tak jsem načetl ohromné množství textů a mnoho naučil.

Jak dál využít internet?

Populární je určitě Skype, ten pomůže hlavně v mluvení a to je ten základ v jazyku, pokud jste vylíhlí ze škol, pak je toto největší problém. Zkuste si najít na webu nějakého člověka na komunikaci. Můžete zkusit štěstí a jít na náhodu. Určitě plánuji to někdy využít.

Existují i zdroje, které učí angličtinu, ať už ty výše nebo další. Například český HelpForEnglish.cz mi pomohl hlavně na začátku. Jinak určitě pomůže Google. Do Chrome doporučuji ještě plugin s výkladovým slovníkem.

Všechno na internetu není psané podle Oxfordu nebo Cambridge, pokud najdete nějaký peprný výraz, vyhledejte si jej na urbandictionary.com. Jednak je to dobré právě na sprostá slova, ale i na idiomy, ty můžete hledat i přes google.

Cvičit poslech můžete na mnoha místech i způsoby. Hudba není vždy nejlepší. Podcasty najdete například na BBC kurzu či si vyberte ze seznamu podcastů. Nikdy jsem toho nevyužíval, protože mě to nebaví, ale některé lidí jo a taky jim to pomáhá. Pak jsou tady tuny videií na Youtube a také seriály či filmy.

Krok čtvrtý – Malta

Mé plány se měnily. Prvně to měl být kemp v USA, pak jazykový kurz v Miami, nakonec jsem skončil na Maltě. O pobytu jsem už něco psal dříve. Tři týdny z 95% v zajetí angličtiny je předpoklad pro zlepšení jazyka.

Po pár dnech tam jsem zjistil, že najednou rozumím 90% slov z hudby, předtím to bylo určitě méně. S mluvením jsem neměl problém, tedy jo, ale já mám podobný problém i v češtině, že prostě nevím, jak pokračovat a to prostě lepší nebude. Když jsem mluvil, myslím, že to bylo plynulé a snad i více anglicky než čekngliš. Vím, že jsem mluvil gramaticky spíše nesprávně, ale lidem to nevadí a pochopí vás.

Gozo - oknoDůležité je pořád se snažit mluvit, protože v ČR tu možnost nedostanete. Mluvil jsem většinou s všema, ale většinou to byla pouze povrchní konverzace založená na stejných frázích. Párkrát jsem však hovořil i hlouběji – Španělům o historii ČR, Němce trošku něco jiného a se starší Němkou jsem probíral ekonomickou stránku a EU. S domácím většinou o hudbě. Musíte se snažit.

Také zjistíte, jaký je rozdíl mezi mateřským a cizím jazykem. Je to o citu. V češtině je pro mě těžší začít mluvit s holkama, angličtina ten blok odstraní. (Pobyt jinde umožní více startovacích otázek :)) Jazyk tak neprožíváte a i sprostá slova užíváte mnohem více bez vědomí správného významu.

Když už obětujete peníze za takový výlet, vyhněte se užívání češtiny. To jsou pak vyhozené peníze. Zkuste rovněž přemýšlet v angličtině, pomáhá to i ve vašem pokroku. Hlavně si pak uvědomíte, že ne každé slovo v angličtině má český ekvivalent. To si uvědomuji při překládání článků do češtiny, kterou teď spatřuji jako celkem omezenou.

Pobyt mi určitě pomohl a usadil mě jistěji na B2 levelu. Den po návratu mi začala angličtina už chybět

Kam vyjet za angličtinou?

Cestování vám zdokonalí jazyk. Jako obyčejný turista moc nepoznáte, nemusíte totiž s nikým moc mluvit. Ideální pro ponoření jsou právě jazykové pobyty. Za angličtinou můžete jet do Británie, na Maltu, Turecka, Kypr nebo třeba USA.

Pro nasáknutí angličtinou je určitě skvělé pracovat v zahraničí. Zkuste nějaký Work&Travel nebo jeďte na kemp (zkusím to znova). Účinek to bude mít myslím ještě větší než pobyty. Také to může vyjít o mnoho levněji. Nebo zkuste nějaký dobrovolnický pobyt.

Pokud se nemůžete rozhodnout, ve výběru vám pomůže portál Testado.cz, který vybral a zrecenzoval ty nejlepší online kurzy angličtiny.

Krok pátý – vydržet

Tím jsem završil rok s angličtinou a doufám, že vám tento článek, návod či seznam zdrojů pomohl a i vy se budete brzo moci chlubit dobrým slovem i písmem v jazyce anglickém.

Po tom všem je nutné to udržet (nebo zlepšit). Proto plánuji nákup knih z Amazonu a také možná nainstalování Skype pro hovory do USA 🙂 A samozřejmě čtení původních zdrojů informací. Nebo využití zdrojů, které jsem umístil do článku, budou se hodit i mi.

Rovněž ESE, škola na které jsem na Maltě byl, nabízí online kurz v ceně po dobu tří měsíců pro udržení vaši úrovně. Můžete si jej pak i prodloužit. Určitě se budu snažit využít i tohoto.

Zůstanu-li někdy ve vhodnou dobu v Ostravě, pak si skočím na session v angličtině.

Mou motivací porozumět Iron Maiden mám snad splněnou. Ale je pořád co zlepšovat. Psaný projev i ten mluvený má hodně much.

Zkouším i OnlineJazyky.cz a zatím to vypadá v pohodě a navíc doma 😉

Poučný článek najdete také zde.

Další tipy jak se naučit anglicky

Pokud máte dotaz, klidně jej napište do komentáře. Jsem rád, že jste vydrželi až sem, jste skvělí!!! Chcete si promluvit anglicky? Ozvěte se mi do komentářů či přes kontaktní formulář a zlepšíme se navzájem.

Click Here to Leave a Comment Below

Jokol - August 19, 2012

Díky za výborný článek a odkazy na zdroje. S jazykovkou máš pravdu, pro mě to byla taky nejlepší investice v životě.
Já můžu k učení jazyků vřele doporučit internetová rádia. Pokud máte doma wifi a v mobilu třeba android, pak určitě nainstalovat TuneIn. Stanice z celého světa podle žánrů, oblastí atd.. Mobil pak doma používám jako přenosné rádio.
Jen bych s tebou nesouhlasil s tím, že už neumíš totálně nic z němčiny. Teď se rozhoduju o dalším jazyce a ruština, kterou jsem měl kdysi 8 let ve škole a kterou jsem opravdu desítky let ani jednou nepoužil, naskakuje celkem v pohodě. Stejně tak to jednou třeba oceníš při oprašováni nj.

Reply
    mkurri - August 19, 2012

    Díky za pochvalu!
    S němčinou jsem na tom teď stejně jako s angličtinou před tím než jsem začal. Když jsem chtěl trochu zasprchtit s německy mluvícími, tak jsem si nemohl vzpomenout ani na Jak se máš 🙂 A když jsem si vzpomněl, tak stejně to bylo blbě, přitom tak jsme se to na škole učili(=učí nás jazyk a ještě blbě). Němčinu si chci osvěžit tento rok samostudiem, mám stejnou knihu i v němčině, tak snad to půjde. A když jsem byl v září v Rakousku(3 měsíce od maturity) tak jsem taky nebyl moc německej 🙂

    Reply
Real - August 26, 2012

supr clanek, knizku vyzkousim, take jsem na tom podobne, ze moc nemluvim ani cesky natoz jinym jazykem 🙂

Reply
Karel - September 6, 2012

Já mám dobrou zkušenost s online produkty a protože nemám peněz na utrácení, tak vždy se najde nějaká firma,která nabízí demo nebo časově omezenou plnou verzi.
Např. zde : http://www.remake.cz/blog/vyuka-anglictiny-na-dva-mesice-zdarma/

odkazují na výuku ,kde poskytují dva měsíce a jsou tam všechny funkce. Poslech, testy, vyhodnocení, upozornění …celkem fajn nato, že to je zadarmiko.

Reply
vojta - October 22, 2012

Výborný článek na který jsem narazil,když jsem hledal jak se nejlépe naučit anglicky.Přečetl jsem si snad všechno co tady píšeš a dosti mě to namotivovalo,chtěl bych se totiž taky naučit anglicky i když jsem na škole měl též jen němčinu.Proto bych se tě rád zeptal jak bych měl nejlépe začít,jestli se začít učit slovní zásobu,nebo nějaké slovesa,nebo co vlastně je nejlepší pro začátek udělat.Budu mooc rád když mi na to odpovíš.

Reply
    mkurri - October 22, 2012

    Začni s čím chceš. Slovíčka bych však až tolik nehrotil, dodnes jsem ani jednou se neučil slovíčka systémem jako se to učí na školách. Nejvíce tě naučí čtení, což je pro začátek to nejlepší. Ale i z hudby se dost naučíš, je to ale náročnější. Najdi si témata, která tě zajímají a najdi si to v angličtině. A pomalu to pročítej a zkus odhadovat, o čem to je. Pokud jsi na nule s AJ, obětuj pár korun na nákup nějaké knihy pro začátečníky, mě dala ta z článku hodně slušný základ.

    Reply
      vojta - October 22, 2012

      jo s angličtinou jsem na nule,zkusím to jak říkáš,díky moc za radu 🙂

      Reply
        Ondra - March 27, 2013

        Ahoj Vojto,

        nalezl jsem tvuj komentar o jazycich na mkurri.cz.
        Byl bych moc rad, pokud bys vyzkousel i me stranky http://www.nerdyparrot.cz

        Doufam, ze efektivne pomuzou a snad se pridas i k nerdy parrot facebookovym pratelum.

        Hodne sil pri studiu

        Ondra
        Zakladatel stranek Nerdy Parrot

        Reply
Anakin - December 11, 2012

Doporučím ještě
http://radioarchive.cc/
kde se dají stáhnout anglické rozhlasové hry a čtení převážně z produkce BBC. Ideální náplň do empétrojky.

Reply
Libor - January 6, 2013

Ahoj, pokud mohu poradit, procvičovat angličtinu můžeš každý den na http://www.newsinlevels.com . Knížka ti takové výhody nenabídne.

Ať se daří.

Reply
Ondrej - February 22, 2013

http://www.nerdyparrot.cz
Nejlepsi na ceskem netu. Interaktivni, dobre vysvetlene, rodili mluvci a urcite ve Vas probudi prirozenou soutezivost. Budete studium jazyku milovat.

Reply
Kika - June 9, 2013

Díky za tento motivující článek 🙂 Já sám se chci naučit anglicky (Hlavně kvůli hrám, filmům a také, že chci být na úrovni angličtiny jednoho našeho žáka, který rozumí úplně všemu a mluvit umí také, prý se to naučil jen pomocí internetu) a tento článek mě k tomu hodně motivoval a docela mi poradil jak začít. Ve škole mě angličtina skoro nic nenaučila, kdybych neměl internet, tak asi neumím vůbec nic. Doufám, že do devátého ročníku už budu umět anglicky o dost lépe na to abych porozuměl titulkám ve hře a nebo dokonce rozuměl filmu. Děkuji ti tedy za tento článek a já doufám, že se zlepším 🙂

Reply
Verča - July 9, 2013

Ahoj,

článek máš moc pěknej..
A souhlasím s Tebou – učím se anglicky spousty let a na tu dobu toho zas tak moc neumím 🙁
Chtěla bych se zlepšit, a začínám ode dneška chodit na konverzace k mamčině známé, tak jsem na to celkem zvědavá.. Hrozně se stydím…
Kdyby sis chtěl psát anglicky, tak napiš na můj mail, budu se těšit. 🙂

Verča

Reply
Michal - August 2, 2013

Ahoj můžeš mi prosím říct do jaké školy jsi chodil (myslím tím to pomaturitní studium)

Reply
adriana - August 17, 2013

ahoj vzdycky jsem touzila se naucit anglictinu ja par slov umim ale mim cilem je komunikovat z anglicany prosimte ja nechapu jak jsto dokazal/a

Reply
    Michal - August 18, 2013

    Ahoj, jestli chceš nějak poradit, ozvi se mi přes formulář. Zkoušel jsem psát na zadaný mail, ale neexistuje.

    Reply
Jiří Peking - February 6, 2015

ahoj Ondro,

prosím o radu. Využíval jsem NerdyParrot.cz dost často a rád, protože mě hodně naučil, ale poslední dobou mi nejdou stránky otevřít. Hlásí se jako Server nenalezen.

Děkuji za zpětnou vazbu

Jirka

Reply
Jarda - June 14, 2016

Čoveče, tohle je vážně dobrý rádce. Vím, že je ten článek už staršího data, ale snad mi odpovíš.

Začal jsem se teď také učit anglicky – v mém případě nejsem úplně na začátku. Nicméně, sleduji seriály, čtu na co přijdu, koupil jsem si časopis Bridge atd. atd.

Protože si udělal vážně velký pokrok během krátké chvíle zajímalo by mě co ty a slovíčka? Jak ses jim učil? Takové ty školní přístupy pomocí drilu (red-červený a pořád opakovat) na mě moc nefungují a vlastně si nic nepamatuji ani po učení 🙂 A čtením se mi slovní zásoba rozšiřuje hrozně pomalu.

Díky za odpověď

Reply
Verča - June 19, 2016

Ahoj Ondro, článek je opravdu motivující a dobře napsaný! Vím že každý říká že máme vyjet do zahraničí, což je opravdu super, nicméně já taky takto vyjela, a anglicky jsem uměla velmi dobře když jsem se vrátila ale po 5 letech je to stejné jako bych nikde nebyla…:( tenkrát jsem o udržovací fázi nevěděla… Teď už jsem trošku línější na hlubší studium a využívání mnoha programů a jazykových kurzů, ale aspoň jeden teda dodržuji (anglictina-bez-biflovani) ale to jen protože je to jednoduché na používání…zkoušela jsem toho fakt hodně, ale vždy s tím brzy skončím:(

Reply
Dušan Souček - April 15, 2020

Ahoj Michale, super článek. Mám to podobně, ale ten progres u mě není tak rychlý. Začal jsem loni se samostudiem online a na podzim jsem se hecnul na jazykový pobyt v Londýně. To byl super zážitek. Teď pokračuju zase online a mám pravidelné živé lekce s rodilákem. A aby toho nebylo málo, tak jsem o tom všem začal psát na internet. Tak uvidíme, jestli se za rok taky dostanu na B2. Zatím se už dlouho plácám někde mezi A2 a B1.

Reply
Leave a Reply: