Jak jsem začal stavět mezinárodní projekt – díl 1

Napadlo mě sepsat něco k tomu, co teď mám v hlavě či chystám. Rozhodl jsem se, že oživím jeden svůj starší projekt – vlastně můj úplně první projekt mého života. A udělám z něj mezinárodní verzi.

Prošel jsem nějakým myšlenkovým prozřením a dostal jsem se k tomu, že s tím, co umím a vím, bych mohl zkusit oživit jednu svou “legendu” – portál o rockové a metalové hudbě Rockem.cz.

Cíl seriálu

Věřím, že seriál bude mít více než jeden díl… Chtěl bych z toho udělat měsíční “report” na tomto projektu. Co udělám, co jsem udělal. Třeba i nějaká čísla. Baví mě hlavně ta myšlenka a systém, který bude za celým webem, tak uvidíme, jakou euforii přinesou první konverze a peníze.. Rád bych se vrátil zpátky nějak do komunity affiláků  (Buď jsem z ní vypadl nebo se rozpadla úplně – jaká je fáze napište do komentářů) či online podnikatelů. Všichni píšou o kryptoměnách, ale nějaké affil čtení už jsem dlouho neviděl…

Historie Rockem.cz

Kdo mě čte déle, ví asi jaké útrapy a nezdary tento projekt pro mě přinesl. Projekt jsem vytvořil z lásky k hudbě. Chtěl jsem ať ten web mě uživí, zajistí mi lístky na koncerty a festivaly nebo třeba kontakt s kapelama.

Neznalý světa jsem si registroval v roce 2009 doménu rockem.cz, jedna z mých prvních domén. Nahodil Drupal, protože mi přišel jako cool systém. Učil jsem se o Drupalu, strávil desítky hodin tuněním šablony, metodou pokus omyl “jsem programoval”. Napsal jsem první články, recenze, reportáže…

Najmul jsem redaktory. První lidi, kterým jsem platil za práci. Vzpomínám na ně do dnes. Když jsem se s nimi setkal na festivalu Masters Of Rock 2011 a pozval je na pivo, bylo to něco velkého pro mě.

Provoz webu jsem platil ani nevím jak. Asi z nějakých jiných webů nebo spíše z offline brigád na otcově pile (blbost co?). Myslel jsem si, že to jednou bude velké. Vidět logo rockem.cz vedle scéně na festivalu…

SEO jsem dělal, ani jsem nevěděl, že jej dělám. Prostě jsem zanechával hloupé dotazy a čeřil občas nějaká fóra.

No jaksi to šlo jinak…

Nadšení jsem udržoval občasným rozhovorem s mou oblíbenou kapelou nebo vstupem na koncert. Byl jsem rád, když mi odpověděli lidi ze Škworu, že mi odpoví na otázky…

Tempo 2-3 články denně. Za nic. “Vydělal” jsem asi tak – 20 tisíc ročně 😀

Pak už jsem chtěl peníze… Zapojil jsem metalshop, nějaký adsense, provize ze vstupenek… jednotky tisíc ročně to udělalo.

Přešel jsem postupně na Drupal 7, jiné šablony.. Lidi jsem postupně poztrácel či rozumně rozešel. Občas něco napsali za vstupenku.

A pak mě to přestalo bavit. Už jsem tolik nejel v hudbě a otevřel se i jinému stylu, ale hlavně jsem cítil peníze jinde a mnohem jednodušší.

The Future of Rockem Family

Zamítám možnost, že se budu webu věnovat tolik času. Chci jet cestou maximální automatizace, nějakým outsourcingem a taky vypuštěním novinkové části.

Jendou za čas sednu po večerech a píšu si vlatní systém, který bude maximálně přizpůsoben potřebám. Věřím, že to nezabere tolik času. Řekněme, že za 100 hodin mohu mít naprogramovanou většinu toho, co chci aby web uměl.

A jak říkal Štefan na AffilHeroConf.. Nezabere o tolik více času napsat ten systém pro více jazyků. Takže píšu to i pro jiné země – chci začít CZ, SK, PL a HU. S tím, že CZ bude nejsilnější – kvůli historii i tomu, že se tu vyznám a vím, jaké akce tu jsou k mání.

Na mrtvý projekt jsem dočasně hodil feed produktů a vygenerovalo mi to několik desítek Euro měsíčně, teď už běžím na “svém” systému, tak jsem zvědav, jak se to chytne.

Plány Rockem

Ty sepíšu v dalším díle…

Dejte vědět, co si o tom myslíte. Jak mám pokračovat nebo jaký formát by se vám nejvíce líbil – zvažuji i nějaké video…

Click Here to Leave a Comment Below

ExtraSEO - July 7, 2018

Nápad pěkný, ale rozjet mezinárodní projekt na české doméně? Není lepší to začít tvořit od začátku na .com doméně.
Jinak každopádně budeme rádi za další měsíční report 🙂 Ještě maličkost, Rockem.cz strašně dlouho načítá viz.: https://tools.pingdom.com/#!/B6F0c/https://rockem.cz/

Reply
    mkurri - July 8, 2018

    nebude to na cz doméně, rychlost musím pořešit, vím o tom

    Reply
Vláďa (SEO šaman) - July 8, 2018

Super! Držím palce. Z mého pohledu je to mimořádně těžká výzva. Chtěl bych ti popřát hlavně železnou vůli pokračovat po měsíci, po dvou, po třech… Rád si přečtu o automatizaci i růstu celého projektu. Už teď se mi líbí ta katalogová část a napojení na profily skupin. To je určitě dobrý směr uvažování. Pár mých poznámek:

– Mezinárodní projekt, startovaný na mnoha malých trzích najednou > si si jistý s HU, SK, PL? Proč ne i něco většího ala ENG, DE, ES?
– Registruješ nové lokální domény = rozjíždíš nové projekty na zelené louce?
– Vlastní systém za 100 hodin > těžký respekt, jestli to dáš! Já své hloupé weby na WordPressu nastavuji třeba 50 hodin… a to je jenom základ v podobě odladění a překladu šablony, pluginů a nastavení analytiky.
– Možnosti monetizace v této nice jsou podle mě podprůměrné – merch trička a hrnky? To asi nikdy nebude úplná raketa. Jo tahle ještě přidat nějaký kytary, vstupenky, online streamy muziky – z toho už by mohlo i něco být.
– Vykašlat se na novinky > pokud je tím myšleno reporty z koncertů, recenze desek, aktuality o kapelách, tak je to velká škoda. Pro SEO je to mimořádně hodnotný content. Bez toho to bude jako stavět dům s polovičním množstvím cihel, než má být podle plánu.

Reply
Peťo - July 8, 2018

Wau myslím, že keď natom zamakáš a budeš sa tomu venovať dlhodobejšie a pravidelne a správnym konceptom a delegovaním a nebudeš sa báť zainvetovať či peniaze a stovky hodín práce. Prekonáš nejaké failiky tak fakt aj za krátku dobu to môže byť top top projekt čo uživí veľmi pekne nie len teba ale aj ďalších ľudí + aj rôzne iné ďalšie výhody a benefity v tomto webe vidím.

Reply
Leave a Reply: