Co brzdí affiláka

10 věcí, které BRZDÍ (začínajícího) affiláka

V posledních dnech to bylo zhruba rok od doby, kdy jsem se začal trochu více věnovat affiliate. Zatím držím status malý affilák, který se možná klube do střední třídy, možná už tam je. Za ten rok jsem poznal mnoho věcí, které mě brzdily. Co může (a bude) brzdit malého affiláka?

První peníze na affiliate jsem paradoxně vydělal na Amazonu, ještě v době, kdy jsem neuměl anglicky…. Bylo to zhruba v roce 2011 a příliš jsem toho nevěděl.

Další roky jsem spíše sbíral know-how a až někdy k květnu 2013 jsem začal něco reálně dělat (2 magazíny o módě). Postupně jsem přidal další weby a snad už mohu z mé zkušenosti něco říct, co mě brzdilo a brzdí ještě teď.

Špatný obor

Můj první velký web byl hudební magazín – rockem.cz. Psal jsem ho s nadšením, postupem času jsem chtěl nějak získat peníze za tu práci. Jenže jsem zjistil, že v tomto oboru peníze nejsou.

Tedy ne v ČR. Amazon u nás na hudbu u nás příliš nefunguje, prodejce alb tu žádný není (možná Popron, ale…) a kdyžtak nemá affiliate. iTunes snad možná, ale není to úplně cílovka. Pak tu je metalshop a prodej vstupenek…

Ačkoliv se zdá hudba jako bohatý obor, v českém affiliate tam toho moc není – jediná reálná možnost je metalshop….

Pokud vám nejdou peníze z toho čemu věnujete čas, pak je to blbý. Zvažte, to vše předtím než se do toho pustíte.

Poučení: Projděte si sítě (CJ.com, Dognet, eHub, …) nebo katalogy s affiliate programy, případně si sjeďte do patičky tématických e-shopů, zda-li tam neskrývají affiliate/partnerský program. Podívejte se i na weby z oboru, jak monetizují, pokud pouze Sklik/Adsense, je to pravděpodobně “mrtvý” affil obor v ČR.

Pozdní výplaty nebo žádné

Pro malého affiláka jsou stovky měsíčně, pak tisícovky, něco životně důležitého. To, co jej posouvá kupředu a dává mu možnost koupit nové domény, hosting či třeba pluginy. Pokud je nedostává rychle nebo si náhodně přečtete článek na jiném webu, že tento měsíc výplata nebude, pak je to velká rána.

Nikdy jsem nevěřil, že může nastat problém s cash-flow v affiliate, kde “nic” nepotřebujete, ale reálně jsem to už párkrát pocítil. Právě z důvodu “tento měsíc nepošleme, pošleme příště”.

Ještě horší je situace, kdy neplatí vůbec a vy se to dozvíte opět jen díky nějakému šumu třeba na Twitteru (nejmenované doplňky stravy, které svého času visely všude).

Poučení: Mít polštář, ze začátku to bude asi těžké, ale je třeba na to myslet. Hodit dotaz na Twitter, zda-li daný program vyplácí. Když doplníte hashtagem #czaffil, velmi pravděpodobně dostanete odpověď v řádů hodin.

Čekání na zázrak

zdroj: nakedpastor.com

zdroj: nakedpastor.com

Číst si fóra a blogy je moc fajn. Bohužel nám to dává pocit, že někam jdeme. Většinou však nejdeme vůbec nikam. Stojíme.

Místo čtení je lepší se aspoň podívat, co to ten WordPress je, jak jej nainstalovat, projít si volné domény, najít si svůj obor a popřemýšlet nad obsahem. Pak už jste mnohem blíže k penězům než při přechodu na další článek či vlákno fóra.

“Někdo” ten web vždy udělal, nečekal na “něco” až to “někdy” začne fungovat.

Poučení: Jeden web dá mnohem více než tisíc přečtených článků!

Nezkušenost

Volba špatného oboru nám dá nějakou zkušenost nebo jiný pohled na vzniklou situaci, čekání a diskutování o něčem, co by mohlo fungovat, nám nedá příliš. Možná lehké urovnání nápadů, ale ty je pak dobré přenést do akce.

Každý profesionál byl jednou začátečník. Je třeba si uvědomit, že jsou to naše chyby, které nás poučí, a naše práce nás ponese dále.

Moc se mi líbí myšlenka Michala Majgota z přednášky na Affiliate konferenci, že místo debatování na Webtrhu, je lepší jít to udělat a vyzkoušet. Dříve jsem byl spíše ten, co by o tom mluvil, dneska už to i vyzkouším (občas).

Každým webem, článkem (napsaným) se zlepšujete. Příště už se na problém budete dívat z pohledu člověka, který už to dělal.

Pokud to převezmu na sebe, hodněkrát jsem nakoupil domény a pak jsem to nechal propadnout, protože jsem čekal až budu lepší. Neakcí se to však nestane. Akci jsem se v poslední době naučil zpracovávat feedy, zautomatizovat Drupal, nastavit autorespondery nebo ovládnout nějaké pluginy. Dozvěděl jsem se, jak zrychlit web a pak taky propálil několik stovek/tisíc na FB Ads (ale o tom později).

Poučení: Vyzkoušet cokoliv. Ztratíte většinou jen čas, ten však bude dobrou investicí do budoucna.

Přehlcený informacemi

Doba internetová je doba informací. Můžete mít jen ty kvalitní zdroje a stejně budete totálně přehlcení. To je věc, která mě brzdí aktuálně po roce nejvíce. Mám teoreticky zvládnuto, jak vydělávat 100k USD/měsíčně, ale zatím pouze hledám nějaké vyprázdnění těch informací.

zdroj: conorcullen.com

zdroj: conorcullen.com

Vím (asi), jak dostat na web tisíce cílených lidí, jak vybudovat landing page, jak vydělat na trafficu, ale jsem zapráskán tou smrští informací, že nevím, kam dřív skočit. Končím na tom, že mám špatný web, na který se stydím poslat ten traffic.

Mám dělat na CPA kampaní? Mám udělat tamtu strategii? Mám zkusit case study od tamtoho? Totálně přepálený informacemi, které jsou hodnotné, ale bohužel je neumí zatím reálně využít.

Poučení: Někdy si říct stop a jít to vyzkoušet. Nezkoumat situace, které jsou na míle vzdálené – investice do placeného trafficu v desítkách tisíc.

Perfekcionismus

Než přiteče první konverze, bude to trvat zřejmě dlouho. Nejenže budete hledat info, spekulovat a nasávat do sebe info, ale budete lpět na detailech.

Na některých svých webech jsem ztratil hodně času, vůbec se mi finančně nevrátil – doména hosting zaplacené + trochu navíc. Jiným jsem věnoval třeba tři hodiny a teď je to pomalu web s největším výdělkem.

Piplat web k dokonalosti je časově i psychicky náročné. Dokonalost nás připravuje o krásu životů a to i těch webových. Je lepší splácat “nějaký web s formulářem” a vítat první návštěvy než mít dokonalý web.

Poučení: Pusť to ven s prvním obsahem a pak jeď podle nějakého plánu vylepšování a úprav. Dokonalý web nikdy mít nebudete… Je důležité získávat pomalu organic traffic a pozice.

Jedu Všechno Na Plný Pecky

“Nevím, proč bych nemohl dělat několik oborů. V pohodě to zvládnu.”

Nějak tak jsem do toho šel, každý obor se mi hned zalíbí a chci z něj něco mít. Jenže pak informačně přehlcený, nedělám nic a točím se v kolečku – mám jít dělat web na seznamky – psát článek na blog – upravit šablonu na módním webu – udělat web na hubnutí. A během dvou minut najednou budete chtít dělat vše, protože víte, že něco zanedbáváte.

Došel jsem k tomuto asi před měsícem. S nadšením jsem kupoval domény na affiliate na samolepky, nahodil obsah a najednou mi došlo po urgencích, ať něco udělám, že to vlastně nezvládám a mít další obor už je fakt přes čáru. Hlavně pokud nemám zvládnuté ty předchozí.

Multioborovost je fajn, ale nikdy se zřejmě nepřiblížíte pomyslnému vrcholu. První je třeba vyrabovat jeden obor, pak jít na další.

Poučení: Věř zkušeným a ne.er se do všeho! Vezmi si sobě blízká témata.

Neinvestice do sebe a do chyb

Je dobré načíst si základy (něco najdeš na Affilblogu) a pak na tom stavět. Vycházet z nějakých svých vlastních přesvědčení může být smrtící.

Pro nového affiláka to může být třeba přesvědčení, že to je přece pasivní příjem a ten banner musí fungovat a stačit. Bude to stačit na pár konverzí, ale více jich uděláte jiným způsobem.

Nedávno jsem někde zahlídl větu ve smyslu: Můžeš si koupit kurz na SEO/FB ADS/… za 100 dolarů, ale můžeš taky ty peníze vzít a zkusit je vložit do té reklamy na Facebooku, která ti dá TVÉ VLASTNÍ poznatky a hodnoty.

Poučení: Kupte si max. dva placené kurzy/e-booky a případné další peníze investujte přímo do daného kanálu, který chcete ovládnout. Dá vám to víc.

Nežijete společenský život

Nemyslím teď plesy či každý týden operu nebo balet, ale i affiláci mají své “slety”. Je dobré se tam občas podívat a potřást si rukou s “lidmi z komentářů” a domluvit si nějakou spolupráci.

Z Affiliate konference - zdroj: affilak.cz

Z Affiliate konference – zdroj: affilak.cz

Jsou tady Affiliate čtvrtky, Affiliate konference nebo různé multioborové srazy – IMsraz nebo NETsraz.

Poučení: Opusťte váš počítač na pár hodin.

Věříte tomu, že parazitujete a nemáte podporu v okolí

Slyšet doma “podporu” ve stylu, že nic nepřináším a jen parazituji na systému, nejsou zrovna povzbudivá slova a začnete přemýšlet o tom, proč by tento způsob, který tu je v podobných formách od nepaměti, měl být nějak špatný. Slyšíte-li to denně a doporučení, ať se věnujete raději “strojárně, že tam jsou peníze”, pochyby jsou na místě. A doprovázené slovy, že stejně nic nedělám, tak bych mohl pomoci s tím a tím.

A nemusí to být z okruhu rodiny, ale i okruh nepřátel affiliate na českém Twitteru je hodně. Slova o ku.vení odkazového profilu inzerenta nebo o nějakém plevelení internetu jsou z úst a písmen tohoto hnutí velmi časté.

Ať tak či tak nenechte se odradit těmito reakcemi. Obě souvisí s nedostatečnou informovanosti – rodina neví, že internet není jen Seznam a že existuje i “druhá strana” a nepřátelé affilu si většinou ani neprojdou váš web a hned řeknou, že ničíte odkazový profil inzerenta (a vy tam máte pouze iframe!!!!).

Poučení: Přinášíte inzerentovi zákazníky. Je to WIN-WIN situace a NIKOHO nepoškozujete, pokud vaše techniky pročistíte minimálně přes váš web. Z affiliate se může stát obživa stejně tak jako “strojárna, kde jsou peníze” nebo analýza odkazového profilu a debatování jestli odkaz má váhu nebo nemá. Doba je jiná a na internetu jsou miliardy lidí i peněz.

Slovo na závěr

Věřím, že už se brzy dostanu ze spár malého affiláka, přesunu se do “vyšší vrstvy” a budu více přemýšlet o synergiích webů a oborů, do kterých polezu. Snad se budu držet svých poučení a posunu se výše. Info na to mám, teď jen akce!

Jaké byly vaše chyby v affiliate začátcích? Poučili jste se z nich?

Click Here to Leave a Comment Below

Jarda - May 8, 2014

Hezký, celkem jsem se v tom článku našel. Ještě bych přidal čekání na texty, grafiku a tak dál, když člověk nemá ze začátku kontakty, tak najít spolehlivé lidi trvá pekelně dlouho. Alespoň já to tak měl, nebo spíš mám..

Reply
  Michal - May 8, 2014

  I to může být problém, ale v začátku si ty věci asi budeš dělat sám než mohutně předávat.

  Reply
Ferda - May 8, 2014

Moc poučný článek. Zatím jsem udělal jedinou chybu a to tu, že jsem ještě nezačal. Stojí to právě na tom, který obor si vybrat. Abych tomu trochu rozuměl,aby v tom byly peníze a aby mě to bavilo. Takže je asi čas vstát a jít to udělat.

Reply
Jirka - May 8, 2014

Super článek, díky. S tou multiooborovostí je to těžký, na začátku je toho potřeba vyzkoušet víc, ale důležitý je včas rozpoznat kudy cesta nevede a jít od toho. Ať se daří ;-).

Reply
  Michal - May 8, 2014

  Jasný, ale třeba za čtyři měsíce zjistíš, že ten obor je dobrý a ten špatný nebo baví/nebaví. Pak už je zbytečné se držet té multioborovosti jen za cenu, abys tam byl. Pak už snad jen outsourcing, pokud se ti vrátí.

  Reply
Ondřej Martinek - May 8, 2014

Nemůžu jinak než souhlasit:) Aktuálně řeším problém s více obory, které se nedají vntiřně provázat a využít synergií z nasbíraných zkušeností a kontaktů. Velice pravděpodobně to vyřeším jednoduše – budu se soustředit na ten obor, který mi vynáší nejvíce peněz, nebo očekávám největší růst – takže vsadím na krásu/zdraví. V těhle segmentech se toho aktuálně děje dost a hlavně teď je na hubnutí “sezóna”.

Jinak aktuálně je facebook ads pro mě nejlepší kanál na konverze – pro mě má lepší zacílení než klasické PPC a už jsem se s ním naučil pracovat = však jsem v něm už propálil dost, abych se v něm zlepšil 😀

Reply
  Michal - May 8, 2014

  Facebook zkouším taky hnát a zlepšuju se v něm. A vidím určitě pozitivní na tvém komentáři, že jsi nějaké peníze propálil 😀 Vnímám to jako povzbuzení, že bude jednou lépe i u mě 😀

  Reply
   Ondřej M. - May 8, 2014

   Asi 11 papírů 🙂 ale už jsou zpět – postupně jsem vypiloval cílení i konverznost stránek.

   Reply
Benny - May 8, 2014

Chci se zeptat, umožňuje Amazon přes affil vygenerovat URL přímo na produkt s AffilID tzn. abych nemusel využívat ty jejich bannery atp.

Prostě abych si vybral produkt, vyskočilo mi URL s mým AffilID a já si pak mohl udělat vlastní bannery.

A ještě otázka: affiliate je u Amazonu sjednoceno, nebo se musím registrovat pod každou mutaci jako amazon.de, .com, co.uk atp.?

Díky.

Reply
  Michal - May 8, 2014

  Přímá URL určitě jde, slouží k tomu přímo toolbar(bez instalace, objevuje se pouze na Amazonu), který dostaneš při registraci do affilu Amazonu.
  A ty mutace se musí asi zvláště registrovat.

  Reply
Mira - May 10, 2014

jaký program doporučujete na vlastní bannery? Amazon vyžaduje u každého registraci zvlášť. Díky.

Reply
  Michal - May 12, 2014

  Bannery příliš nepoužívám. Ale určitě jsou nějaké programy, které to zvládnou.

  Reply
basti - May 18, 2014

Jedno z možných řešení je jít do EN webů, protože v ČR je na většinu užších oblastí zoufale malá cílovka a byť jediný konkurent vám může pekelně zavařit. Já postupně opouštím českou tvorbu a mířím spíš do mezinárodních vod, kde mohu zužitkovat specifické znalosti, které v ČR nejde prodat. Jinak s plevelením a prazitováním je to tak půl napůl – někteří opravdu tvoří bezobsažné weby v mnoha kopiích, spamují kde se dá atd. – tak by se affill dělat neměl, ale dokuď to sype, tak se (taky) tak dělat bude.

Reply
Jirka - May 27, 2014

Affiliate se věnuji jen krátce, bohužel hned první společnost, na kterou jsem narazil a kde se mi podařilo vydělat několik tisíc přestala vyplácet (Andropharmia). Přemýšlím, že vyzkouším spíše eshop jako další kampaně.

Reply
jiriprochazka - March 11, 2016

Já osobně jsem měl problém s tím, že jsem chtěl dělat spoustu věcí najednou, místo toho abych se focusoval na jednu věc a tu dělal pořádně. Myslím si, že je to problém více lidí. Ani se tomu nedivím, náš vnitřní hlas nám říká něco jako “čím víc toho budu dělat, tím víc peněz budu mít” ale ono to tak není, opravdu je dobré se soustředit jen na jednu věc.

Reply
Vláďa - October 5, 2018

Máš můj obrovský respekt za tento článek. To platí dnes, stejně jako před 5 lety.

Nemohl by si to updatnout? Zajmal by mě tvůj pohled na práci s teamem a projektové řízení. Podle mě je to hlavní hranice, která rozděluje ty malé a velké. Těžká věc, kterou malý affiláci nemají často podchycenou vůbec a i ti největší v tom dělají brutální přešlapy.

Reply
Jirka - October 5, 2018

Neuvěřitelný, že je to článek z roku 2014 (soudě podle data u komentářů). Jak to Michale dopadlo? Je z tebe teď střední nebo rovnou velký affilák?

U mě jsem se hlavně našel v té “multioborovosti” – skoro v každém affil programu, který objevím vidím potenciál a nápad na zajímavý web. Většinou to přesně skončí nákupem domény, nainstalováním WP a za 12 měsíců nechám doménu expirovat, protože na to vlastně nemám čas.

Reply
Leave a Reply: