May 7, 2014 Affiliate 18
Co brzdí affiláka

V posledních dnech to bylo zhruba rok od doby, kdy jsem se začal trochu více věnovat affiliate. Zatím držím status malý affilák, který se možná klube do střední třídy, možná už tam je. Za ten rok jsem poznal mnoho věcí, které mě brzdily. Co může (a bude) brzdit malého affiláka?

První peníze na affiliate jsem paradoxně vydělal na Amazonu, ještě v době, kdy jsem neuměl anglicky…. Bylo to zhruba v roce 2011 a příliš jsem toho nevěděl.

Další roky jsem spíše sbíral know-how a až někdy k květnu 2013 jsem začal něco reálně dělat (2 magazíny o módě). Postupně jsem přidal další weby a snad už mohu z mé zkušenosti něco říct, co mě brzdilo a brzdí ještě teď.

Špatný obor

Můj první velký web byl hudební magazín – rockem.cz. Psal jsem ho s nadšením, postupem času jsem chtěl nějak získat peníze za tu práci. Jenže jsem zjistil, že v tomto oboru peníze nejsou.

Tedy ne v ČR. Amazon u nás na hudbu u nás příliš nefunguje, prodejce alb tu žádný není (možná Popron, ale…) a kdyžtak nemá affiliate. iTunes snad možná, ale není to úplně cílovka. Pak tu je metalshop a prodej vstupenek…

Ačkoliv se zdá hudba jako bohatý obor, v českém affiliate tam toho moc není – jediná reálná možnost je metalshop….

Pokud vám nejdou peníze z toho čemu věnujete čas, pak je to blbý. Zvažte, to vše předtím než se do toho pustíte.

Poučení: Projděte si sítě (CJ.com, eSpoluprace, Affilnet, AffiliateClub, …) nebo katalogy s affiliate programy, případně si sjeďte do patičky tématických e-shopů, zda-li tam neskrývají affiliate/partnerský program. Podívejte se i na weby z oboru, jak monetizují, pokud pouze Sklik/Adsense, je to pravděpodobně “mrtvý” affil obor v ČR.

Pozdní výplaty nebo žádné

Pro malého affiláka jsou stovky měsíčně, pak tisícovky, něco životně důležitého. To, co jej posouvá kupředu a dává mu možnost koupit nové domény, hosting či třeba pluginy. Pokud je nedostává rychle nebo si náhodně přečtete článek na jiném webu, že tento měsíc výplata nebude, pak je to velká rána.

Nikdy jsem nevěřil, že může nastat problém s cash-flow v affiliate, kde “nic” nepotřebujete, ale reálně jsem to už párkrát pocítil. Právě z důvodu “tento měsíc nepošleme, pošleme příště”.

Ještě horší je situace, kdy neplatí vůbec a vy se to dozvíte opět jen díky nějakému šumu třeba na Twitteru (nejmenované doplňky stravy, které svého času visely všude).

Poučení: Mít polštář, ze začátku to bude asi těžké, ale je třeba na to myslet. Hodit dotaz na Twitter, zda-li daný program vyplácí. Když doplníte hashtagem #czaffil, velmi pravděpodobně dostanete odpověď v řádů hodin.

Čekání na zázrak

zdroj: nakedpastor.com

zdroj: nakedpastor.com

Číst si fóra a blogy je moc fajn. Bohužel nám to dává pocit, že někam jdeme. Většinou však nejdeme vůbec nikam. Stojíme.

Místo čtení je lepší se aspoň podívat, co to ten WordPress je, jak jej nainstalovat, projít si volné domény, najít si svůj obor a popřemýšlet nad obsahem. Pak už jste mnohem blíže k penězům než při přechodu na další článek či vlákno fóra.

“Někdo” ten web vždy udělal, nečekal na “něco” až to “někdy” začne fungovat.

Poučení: Jeden web dá mnohem více než tisíc přečtených článků!

Nezkušenost

Volba špatného oboru nám dá nějakou zkušenost nebo jiný pohled na vzniklou situaci, čekání a diskutování o něčem, co by mohlo fungovat, nám nedá příliš. Možná lehké urovnání nápadů, ale ty je pak dobré přenést do akce.

Každý profesionál byl jednou začátečník. Je třeba si uvědomit, že jsou to naše chyby, které nás poučí, a naše práce nás ponese dále.

Moc se mi líbí myšlenka Michala Majgota z přednášky na Affiliate konferenci, že místo debatování na Webtrhu, je lepší jít to udělat a vyzkoušet. Dříve jsem byl spíše ten, co by o tom mluvil, dneska už to i vyzkouším (občas).

Každým webem, článkem (napsaným) se zlepšujete. Příště už se na problém budete dívat z pohledu člověka, který už to dělal.

Pokud to převezmu na sebe, hodněkrát jsem nakoupil domény a pak jsem to nechal propadnout, protože jsem čekal až budu lepší. Neakcí se to však nestane. Akci jsem se v poslední době naučil zpracovávat feedy, zautomatizovat Drupal, nastavit autorespondery nebo ovládnout nějaké pluginy. Dozvěděl jsem se, jak zrychlit web a pak taky propálil několik stovek/tisíc na FB Ads (ale o tom později).

Poučení: Vyzkoušet cokoliv. Ztratíte většinou jen čas, ten však bude dobrou investicí do budoucna.

Přehlcený informacemi

Doba internetová je doba informací. Můžete mít jen ty kvalitní zdroje a stejně budete totálně přehlcení. To je věc, která mě brzdí aktuálně po roce nejvíce. Mám teoreticky zvládnuto, jak vydělávat 100k USD/měsíčně, ale zatím pouze hledám nějaké vyprázdnění těch informací.

zdroj: conorcullen.com

zdroj: conorcullen.com

Vím (asi), jak dostat na web tisíce cílených lidí, jak vybudovat landing page, jak vydělat na trafficu, ale jsem zapráskán tou smrští informací, že nevím, kam dřív skočit. Končím na tom, že mám špatný web, na který se stydím poslat ten traffic.

Mám dělat na CPA kampaní? Mám udělat tamtu strategii? Mám zkusit case study od tamtoho? Totálně přepálený informacemi, které jsou hodnotné, ale bohužel je neumí zatím reálně využít.

Poučení: Někdy si říct stop a jít to vyzkoušet. Nezkoumat situace, které jsou na míle vzdálené – investice do placeného trafficu v desítkách tisíc.

Perfekcionismus

Než přiteče první konverze, bude to trvat zřejmě dlouho. Nejenže budete hledat info, spekulovat a nasávat do sebe info, ale budete lpět na detailech.

Na některých svých webech jsem ztratil hodně času, vůbec se mi finančně nevrátil – doména hosting zaplacené + trochu navíc. Jiným jsem věnoval třeba tři hodiny a teď je to pomalu web s největším výdělkem.

Piplat web k dokonalosti je časově i psychicky náročné. Dokonalost nás připravuje o krásu životů a to i těch webových. Je lepší splácat “nějaký web s formulářem” a vítat první návštěvy než mít dokonalý web.

Poučení: Pusť to ven s prvním obsahem a pak jeď podle nějakého plánu vylepšování a úprav. Dokonalý web nikdy mít nebudete… Je důležité získávat pomalu organic traffic a pozice.

Jedu Všechno Na Plný Pecky

“Nevím, proč bych nemohl dělat několik oborů. V pohodě to zvládnu.”

Nějak tak jsem do toho šel, každý obor se mi hned zalíbí a chci z něj něco mít. Jenže pak informačně přehlcený, nedělám nic a točím se v kolečku – mám jít dělat web na seznamky – psát článek na blog – upravit šablonu na módním webu – udělat web na hubnutí. A během dvou minut najednou budete chtít dělat vše, protože víte, že něco zanedbáváte.

Došel jsem k tomuto asi před měsícem. S nadšením jsem kupoval domény na affiliate na samolepky, nahodil obsah a najednou mi došlo po urgencích, ať něco udělám, že to vlastně nezvládám a mít další obor už je fakt přes čáru. Hlavně pokud nemám zvládnuté ty předchozí.

Multioborovost je fajn, ale nikdy se zřejmě nepřiblížíte pomyslnému vrcholu. První je třeba vyrabovat jeden obor, pak jít na další.

Poučení: Věř zkušeným a ne.er se do všeho! Vezmi si sobě blízká témata.

Neinvestice do sebe a do chyb

Je dobré načíst si základy, zkusit koupit kurz pro začátečníky (u nás má Tomáš Dekan AffiliateMystery) a pak na tom stavět. Vycházet z nějakých svých vlastních přesvědčení může být smrtící.

Pro nového affiláka to může být třeba přesvědčení, že to je přece pasivní příjem a ten banner musí fungovat a stačit. Bude to stačit na pár konverzí, ale více jich uděláte jiným způsobem.

Nedávno jsem někde zahlídl větu ve smyslu: Můžeš si koupit kurz na SEO/FB ADS/… za 100 dolarů, ale můžeš taky ty peníze vzít a zkusit je vložit do té reklamy na Facebooku, která ti dá TVÉ VLASTNÍ poznatky a hodnoty.

Poučení: Kupte si max. dva placené kurzy/e-booky a případné další peníze investujte přímo do daného kanálu, který chcete ovládnout. Dá vám to víc.

Nežijete společenský život

Nemyslím teď plesy či každý týden operu nebo balet, ale i affiláci mají své “slety”. Je dobré se tam občas podívat a potřást si rukou s “lidmi z komentářů” a domluvit si nějakou spolupráci.

Z Affiliate konference - zdroj: affilak.cz

Z Affiliate konference – zdroj: affilak.cz

Jsou tady Affiliate čtvrtky, Affiliate konference nebo různé multioborové srazy – IMsraz nebo NETsraz.

Poučení: Opusťte váš počítač na pár hodin.

Věříte tomu, že parazitujete a nemáte podporu v okolí

Slyšet doma “podporu” ve stylu, že nic nepřináším a jen parazituji na systému, nejsou zrovna povzbudivá slova a začnete přemýšlet o tom, proč by tento způsob, který tu je v podobných formách od nepaměti, měl být nějak špatný. Slyšíte-li to denně a doporučení, ať se věnujete raději “strojárně, že tam jsou peníze”, pochyby jsou na místě. A doprovázené slovy, že stejně nic nedělám, tak bych mohl pomoci s tím a tím.

A nemusí to být z okruhu rodiny, ale i okruh nepřátel affiliate na českém Twitteru je hodně. Slova o ku.vení odkazového profilu inzerenta nebo o nějakém plevelení internetu jsou z úst a písmen tohoto hnutí velmi časté.

Ať tak či tak nenechte se odradit těmito reakcemi. Obě souvisí s nedostatečnou informovanosti – rodina neví, že internet není jen Seznam a že existuje i “druhá strana” a nepřátelé affilu si většinou ani neprojdou váš web a hned řeknou, že ničíte odkazový profil inzerenta (a vy tam máte pouze iframe!!!!).

Poučení: Přinášíte inzerentovi zákazníky. Je to WIN-WIN situace a NIKOHO nepoškozujete, pokud vaše techniky pročistíte minimálně přes váš web. Z affiliate se může stát obživa stejně tak jako “strojárna, kde jsou peníze” nebo analýza odkazového profilu a debatování jestli odkaz má váhu nebo nemá. Doba je jiná a na internetu jsou miliardy lidí i peněz.

Slovo na závěr

Věřím, že už se brzy dostanu ze spár malého affiláka, přesunu se do “vyšší vrstvy” a budu více přemýšlet o synergiích webů a oborů, do kterých polezu. Snad se budu držet svých poučení a posunu se výše. Info na to mám, teď jen akce!

Jaké byly vaše chyby v affiliate začátcích? Poučili jste se z nich?